چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه همواره اعلام کرده تنها راه‌حل برنامه هسته‌ای ایران راه دیپلماتیک و مذاکره بوده و در گذشته نیز در این راستا تلاش کرده است. برنامه جامع اقدام مشترک که در سال 2015 به تصویب رسید، گام مهمی در راستای ممانعت از گسترش سلاح هسته‌ای بوده و نشان داده است که حتی دشوارترین مسائل نیز از طریق مذاکره قابل‌حل است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های دوره‌ای خود در پیگیری روند اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل همواره بر پایبندی ایران به توافقنامه تأکید کرده است. در این شرایط خروج آمریکا از این توافقنامه را به عنوان گامی ناامیدکننده ارزیابی می‌کنیم. همواره بر این باور هستیم که هرگونه اختلاف‌نظر و شبهات با ساز و کار متناسب و از طریق راه‌های دیپلماتیک قابل بررسی است.

برای اختلافات موجود در توافقنامه باید از ساز و کار کمیسیون مشترک که در برجام آمده است، به کار گرفته شود. برنامه جامع اقدام مشترک باید حفظ شده و باید اجرای آن تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به صورت شفاف، بی‌وقفه و بدون نقص تداوم یابد.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز با انتشار پیامی در صفحه توییتری خود به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد و نوشت: خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای باعث بروز بی‌ثباتی و درگیری‌های جدید در آینده خواهد شد. این توافق چندجانبه از سوی کشورهای دیگر ادامه خواهد یافت. ترکیه موضع قاطع خود در برابر هرگونه سلاح هسته‌ای را ادامه خواهد داد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : ترکیه
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .