پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می دهد؛
حل مشکل فاضلاب پردیسان از جیب مردم!/ دستگاه های دولتی به وظیفه قانونی خود عمل کنند
با توجه به اینکه حل مشکل فاضلاب پردیسان یک وظیفه برای دستگاه های دولتی می باشد اما در این بین طبق تصمیمات گرفته شده قرار است 20الی 30 درصد هزینه حل این مشکل از جیب مردم برداشت شود!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  فاضلاب پردیسان در حال حاضر تبدیل به یکی از معضلات زیست محیطی و مکشلات اصلی و یکی از  مطالبه اکثر ساکنین این منطقه شده است و نارضایتی هایی را در منطقه ایجاد کرده است که باید شرکت آب و فاضلاب قم به همراه دستگاه های مربوطه موضوع را با سرعت پیگیری کنند.

مدیریت شهری و شورا در چندسال گذشته در صدد انجام کارهای ریشه ای و اساسی در جهت حل بحران فاضلاب در این منطقه است در این زمینه به نظر می رسد کارهای موقت علاوه بر ایجاد هزینه ممکن است عواقب خوبی به همراه نداشته باشد در حالی که با مدیریت منابع می توان طرح فاضلاب پردیسان را اجرایی کرد.

 تعامل میان آبفا و شهرداری می تواند راهگشای حل مشکلات پساب باشد. در این خصوص می توان هزینه ها را تهاتر کرد امید است با برنامه ریزی های جامع تحول خوبی در بخش فاضلاب اتفاق بیفتد.

مشکلات پردیسان نتیجه تصمیمات دولت‌مردان است

از همین رو روح‌الله امراللهی با اشاره به اینکه دولت در پردیسان زمین های بسیاری دارد، اظهار داشت: مشکلاتی که در این شهرک به وجود آمده نتیجه تصمیمات دولتی بوده که بار بر شهر قم شده است.

وی ادامه داد: دولت زمین‌های زیادی در پردیسان دارد که می‌تواند آنها را به میدان آورده و هزینه‌های لازم برای رفع مشکل فاضلاب را تامین کند.

عضو شورای شهر قم با اشاره به اینکه درآمد آب و فاضلاب قم متناسب با شهر قم نیست و باید حساب مجزایی برای بحث فاضلاب ایجاد شود، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم همچنان منتظر کمک دولت باشیم با توجه به محدودیت‌هایی که در این منطقه وجود دارد قطعا به زودی به مشکلات جدی بر خواهیم خورد.

فاضلاب پردیسان در آینده بحران بهداشتی و زیست محیطی ایجاد می‌کند

این در حالی است که  حسن بختیاری با تاکید بر اینکه فاضلاب پردیسان مشکلات بهداشتی و زیست محیطی ایجاد خواهد کرد، گفت: رفع مشکل دفع فاضلاب جزو مطالبات اصلی مردم پردیسان است و دولت باید در این زمینه کمک کند.

وی ادامه داد: متاسفانه جذابیت‌های لازم برای استفاده از پساب در شهر قم وجود ندارد و به همین خاطر سرمایه‌گذاران رغبت لازم را در این زمینه ندارند و چاره‌ای نیست جز اینکه با اخذ مبالغی از مردم و کمک دولت این کار را جلو ببریم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: به طور متوسط اگر در هر خانوار 20 مترمکعب مصرف داشته باشیم در هر ماه حدود 2 هزار تومان هزینه به مبلغ آب اضافه می‌شود و طوری محاسبات صورت گرفته تا مردم از نظر اقتصادی با مشکل مواجه نشوند.

مجبور به دریافت هزینه از مردم برای رفع مشکل فاضلاب پردیسان هستیم

سیدحسن رضوی با تاکید بر اینکه تمام تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های اصلی آب و فاضلاب را با هزینه دولتی ساخته‌ایم، افزود: شبکه‌های فرعی با هزینه‌های مردمی ساخته شده است و براساس وزن 30 درصد سهم بر دوش مردم بوده است.

وی ابراز داشت: در بخش پردیسان برای اینکه مشکلات کمتر باشد هزینه‌ها را سه بخش کرده‌ایم ، سهمی از این پروژه برای دولت، سهمی برای مردم و سهمی برای شرکت آب و فاضلاب در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم با بیان اینکه اگر همین الان مناقصه برگزار کنیم و برنده مشخص شود حداقل چهار سال زمان نیاز داریم تا پروژه به نتیجه برسد، خاطرنشان کرد: در این پروژه تلاش ما بر این است که ابتدا شبکه را احداث کنیم و سپس به دنبال احداث تصفیه خانه باشیم تا بتوانیم با تقسیم‌بندی لازم از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

وی تاکید کرد: با این وجود ابتدا باید به دنبال ایجاد شبکه و تصفیه‌خانه‌های فرعی باشیم و به مرور نیز کار احداث تصفیه‌خانه اصلی را پیگیری کنیم.

رفع مشکلات فاضلاب پردیسان با دریافت سهم 20 درصدی هزینه‌ها از مردم

زین‌العابدین قراچورلو با اشاره به برنامه‌ریزی برای دریافت 20 درصد سهم احداث شبکه فاضلاب پردیسان از مردم اظهار کرد: با توجه به اینکه این سهم بر روی قبوض محاسبه می‌شود مردم به نوعی مجبور به پرداخت هستند اما در سهم دولتی باید بررسی کرد که چقدر جذب خواهد شد.

عضو شورای شهر قم با تاکید بر اینکه قرار شده سهم دولت طی سه سال پرداخت شود افزود: با این کار توقعی برای مردم ایجاد می‌شود در حالی که اصلا مشخص نیست که وعده دولت تحقق پذیر است یا خیر.

 

برای حل مشکلات اهالی پردیسان در دفع فاضلاب باید راهکاری اساسی اندیشیده شود که امیدواریم مسئولین برای این مشکل اهالی پردیسان برنامه ریزی دقیق و سریعی انجام دهندتا هزینه های کوچک و بزرگی که برای اهالی این منطقه پیش می آید هر چه سریعتر پایان یابد و از طرفی هم در این شرایط اقتصادی هزینه های اضافی به مردم تزریق نشود.

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها : فاضلاب پردیسان ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .