چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
تعداد کارگاه‌های نظامی از تعداد سوپرمارکت‌ها در آمریکا بیشتر است
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بهزاد خسروی کارشناس ارشد مدیریت راهبردی، به تشریح و تحلیل امنیتی و راهبردی منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، اهمیت توان دفاعی و نظامی کشور و مقایسه هزینه‌های دفاعی کشور‌های منطقه پرداخت.

خسروی با اشاره به اینکه همه دولت‌ها و کشورها، به‌ویژه کشور‌های حوزه غرب آسیا و شمال آفریقا به‌دلیل هرج و مرج حاکم بر روابط بین الملل درصدد حفظ و افزایش قدرت خود به‌ویژه از بُعد نظامی هستند، گفت: هر دولتی معمولاً به این دلیل به سوی افزایش قدرت نظامی گام بر می‌دارد که بتواند از عهده تهاجم و حمله یک کشور با یک گروه توانمند تروریستی همچون داعش برآید.

وی تصریح کرد: متاسفانه در منطقه غرب آسیا به‌ویژه کشور‌های فعلی درگیر جنگ همواره در آنچنان محیطی به سر می‌برند که هر لحظه امکان تهدید خارجی وجود دارد و ایران هم بنا به دلایل متعدد، نه تنها از این موضوع استثناء نیست، بلکه از جهت مورد تهاجم گرفتن قدرت‌های بزرگ خارج از منطقه همچون آمریکا و بعضاً برخی کشور‌های منطقه مورد توجه است.

این کارشناس ارشد مدیریت راهبردی گفت: در طول ۴۰ سال اخیر کشور ما ایران بیشتر از هر کشوری از نظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی مورد تهاجم قرار گرفته است، از این رو اینکه باوجود تمام مشکلات داخلی و گروه‌بندی‌های سیاسی و دیگر مسایل، بایستی در زمینه توان دفاعی و نظامی هوشیار بوده و در تخصیص بودجه دریغ نکنیم.

* تعداد کارگاه‌های نظامی از تعداد سوپرمارکت‌ها در آمریکا بیشتر است

وی افزود: همه ما می‌دانیم که قدرت نظامی تابعی از قدرت اقتصادی است، بنابراین اهمیت مولفه‌های نظامی در اقتدار اقتصادی نیز بسیار مهم است؛ امروزه سهم اقتصاد نظامی در امریکا حدوداً ۳۰% تمام تولید ناخالص ملی این کشور را در بر دارد و تعداد کارگاهها، صنایع کوچک، متوسط و بزرگ نظامی از تعداد سوپرمارکت‌های آمریکا بیشتر است؛ بطوری که بیش از ۳۰% اقتصاد این کشور نظامی است.

* افزایش قدرت نظامی موجب افزایش سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی است

خسروی در ادامه گفت: آنچه ملت ایران به‌ویژه جوانان باید بدانند، این است که افزایش قدرت نظامی منجر به افزایش ضریب امنیت ملی می‌شود و بالا رفتن ضریب شاخص امنیت ملی نیز در افزایش میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رونق و رشد اقتصادی و برون رفت از بحران‌های مالی و اقتصادی اثرگذار است.

وی با ذکر اینکه افزایش قدرت نظامی رابطه مستقیم و معناداری با توان اقتصادی و اندازه بودجه دفاعی دارد، افزود: با توجه به تحریک‌های آمریکا و غرب علیه توان نظامی کشورمان، هر چقدر بودجه نظامی را افزایش دهیم، بر اساس ضریب جینی و درون زایی بودن تولیدات نظامی می‌توانیم از ابعاد مختلف شامل، خودکفائی نظامی، اشتغالزایی داخلی، افزایش توان فن‌آوری و دیگر مؤلفه‌ها بهره‌مند شویم و رویداد‌های دهه‌های گذشته گواه این موضوع است.

* رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای امنیت ملی ایران را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است

این کارشناس ارشد مدیریت راهبردی گفت: حضور قدرت‌های خارجی مانند آمریکا در کشور‌های همسایه، به‌ویژه حاشیه خلیج فارس و ارتباط چند سویه کشور‌های منطقه با متحدان خارجی‌شان برای تحت فشار قرار دادن ایران از هر شیوه و طریقی باعث ایجاد شرایط پیچیده و ماتریکسی در توازن منطقه‌ای شده و این در حالی است که عدم امنیت منطقه‌ای و موج رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای به این جریان پیچیده دامن زده و خواه ناخواه امنیت ملی ایران را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: رسالت و مأموریت مهم ایران در منطقه و سطح بودجه بسیار اندک به نسبت کشور‌هایی همچون عربستان، عمان، امارات متحده عربی و ... اقتصاد مقاومتی را برای تحقق اهداف اصلی سیاست‌های دفاعی و بازدارنده از اهمیت دوچندانی برخوردار ساخته است.

* خودکفایی کشور در تولید تسلیحات را از نان شب واجبتر بدانیم

خسروی گفت: با توجه به خط مشی اقتصاد نظامی چاره‌ای جز خودکفائی کشور در ساخت و تولید انواع تسلیحات نظامی نداریم و بسیار مهم است که تمام کشور با وجود تمام اختلاف نظرها، در این مورد از پروتکل یکدست و هوشیارانه پیروی کرده و این مهم را بر نان شب واجبتر بدانیم.

* یک سوم صادرات اسلحه در جهان به غرب آسیا تعلق دارد

وی در پاسخ به این سوال که پیامد‌های این میزان از تجارت تسلیحات برای منطقه غرب آسیا چه خواهد بود؟ اظهار داشت: بر اساس گزارش موسسه بین المللی «تحقیقات صلح استکهلم» (SIPRI) یک سوم از صادرات اسلحه در جهان به منطقه غرب آسیا تعلق دارد و از این منظر، طبیعی است که این منطقه برای کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به‌عنوان صادرکنندگان اصلی تسلیحات بسیار مهم و حیاتی باشد.

* آمریکا و اروپا بدون ایجاد درگیری در غرب آسیا با بحران اقتصادی مواجه می‌شوند

این کارشناس ارشد مدیریت راهبردی گفت: از طرف دیگر، بدون ایجاد تنش و درگیری در خاورمیانه، بخش عمده‌ای از تولیدات نظامی این کشور‌ها دچار رکود شده و نهایتاً بحران‌هایی همچون کاهش رشد اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری، کاهش GDP و GNP را برای کشورهاو صادرکنندگان تسلیحات نظامی به دنبال خواهد داشت، بنابراین از منظر منافع غرب، درگیری سوریه، جنگ عراق، افغانستان، جنگ یمن و ده‌ها مورد دیگر درگیری‌های خونین اجتناب‌ناپذیر است.

وی با یادآوری اینکه میزان صادرات تسلیحات به منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا در ۲ سال اخیر افزایش چند برابری داشته است، بیان داشت: طبق گزارش SIPRI، کشور امریکا در طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به نسبت دوره پنج ساله ما قبل حدوداً ۲۵ درصد میزان فروش تسلیحات را افزایش داده و این در حالی است که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هم دولت ترامپ بخش عمده‌ای از رشد اقتصادی امریکا را در تولید و فروش تسلیحات برنامه ریزی کرده است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : خسروی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .