پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
با توجه به باران های سیلابی اخیر؛
هشدارهای سیلابی در استان را جدی بگیریم/ خطر سیلاب های بهاری ؛ همچنان بیخ گوش قم
با توجه به هشدارهای اخیر در خصوص سیلاب های بهاری و وقوع سیلاب در بخش های استان و گرفتاری 21 خودرو در سیلاب باید گفت که همچنان خطر بیخ گوش استان وجود دارد و باید این هشدار ها را جدی بگیریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با توجه به بارش های اخیر در کشور مخصوصا در استان قم و همچنین قرار نداشتن در فصل زمستان موجب شده است که مردم به نوعی برای این بارندگی ها و مشکلات متاثر از آن و از طرفی هم به هشدارهای هواشناسی و ستاد بحران استان توجه نکنند.

با توجه به اینکه در فصل بهار قرار داریم و کمتر کسی فکر می کند که در این فصل آن مقدار بارندگی رخ دهد که موجب سیل و آب گرفتگی در معابر شود اما با همه این مسائل این روز ها هواشناسی و ستاد بحران استان قم نسبت به این مسئله هشدارهایی را داده اند.

این در حالی است که محمدرضا قاضی، رئیس اداره پیش ‌بینی و هواشناسی استان قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به وضعیت آب و هوای روزهای آتی قم، گفت: در روزهای آتی دما قم افزایش خواهد داشت اما این افزایش همراه با افزایش ابر و رگبار و وزش باد خواهد بود.

وی همچنین پیش بینی افزایش تدریجی ابر را هم داشته است .

بر اثر وقوع سیل و بارش تگرگ که در روز های  گذشته در بخش های خلجستان، جعفریه و کهک رخ داد، خسارت هایی به بخش کشاورزی و دامداری وارد شد که طبق گفته مسئولان امر در خصوص این سیلاب هشدار داده بودند اما ساکنین توجهی به این مسئله نداشته اند.

گرفتار شدن 21خودرو در سیلاب روز گذشته

از طرفی هم محمد گلفشان، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم با اشاره به بارندگی های اخیر در بخش های قم ، خاطرنشان کرد: با توجه به بارش های شدید روز گذشته در مناطق جعفریه، کهک و دستجرد، ساکنین این مناطق دچار مشکل شدند و آب در یکسری از خانه ها وارد شد و به منازل و باغات، آسیب وارد شد.

وی ادامه داد: هشدار های لازم توسط نیروهای هلال احمر، از روز قبل با بلندگو به مردم داده شده بود، ولی متاسفانه عده ای این هشدار ها را جدی نگرفتند و به همین دلیل 17 خودرو در بخش دستجرد و 4خودرو در بخش جعفریه گرفتار سیلاب شدند که با کمک های نیروهای امدادی، نجات یافتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم با بیان اینکه احتمال وجود بارش های مجدد و راه افتادن سیلاب در این مناطق وجود دارد، گفت: هلال احمر برای کمک‌رسانی در صورت بروز حوادث احتمالی، آمادگی لازم را دارد و مردم باید نسبت به هشدار‌ها توجه لازم را داشته باشند و آمادگی خود را در صورت بروز حادثه، حفظ کنند.

با توجه به ورود موج جدید سامانه بارشی به استان قم و احتمال وقوع بارش شدید باران، وقوع سیل و همچنین بارش تگرگ در بخش های سردسیر استان ، اقدام های ایمنی برای به حداقل رسیدن آسیب ها ضروری است و مردم باید آماده هر نوع مشکلی باشد.

هشدار مدیرکل بحران قم نسبت به وقوع سیل

محسن اوروجی مدیرکل مدیریت بحران استان قم ضمن هشدار نسبت به سیلابی شدن رودخانه ها، بیان داشت: از مردم و رانندگان تقاضا داریم از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیر سیلاب های فصلی به شدت اجتناب کنند.

وی ابراز داشت: با توجه به بالا بودن ضریب ناپایداری جوی، وقوع بارش های رگباری بهاری و رعد و برق در ارتفاعات، وزش بادهای شدید و احتمال بارش تگرگ و آبگرفتگی برای امروز و فردا در برخی نقاط استان، ضروری است دامداران و کشاورزان نسبت به خسارت های احتمالی، موارد ایمنی را رعایت کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم از آمادگی همه دستگاه های امدادی استان قم برای بروز هرگونه حادثه احتمالی خبر داد و گفت: بخش مهمی از کاهش خسارات سیل مربوط به پیشگیری و رعایت نکات ایمنی از طرف مردم است که در این زمینه هشدارهای لازم ارائه شده است.

استان قم دارای یک شهرستان قم و پنج بخش جعفریه، خلجستان، کهک، سلفچگان و مرکزی است. بخش کهک با بیش از 15 هزار جمعیت، بخش جعفرآباد با بیش از 17 هزار جمعیت و بخش خلجستان با بیش از 9 هزار جمعیت در مناطق جنوبی و جنوب غربی استان قم واقع هستند.

انتهای پیام/

برچسب ها : سیلاب , ستاد بحران ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .