چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
دلایلی که نظامیان سودان باید از جنگ یمن خارج شوند
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، رفتار تحقیرآمیز ریاض با سودان، عدم پرداخت حقوق و مزایای نظامیان شرکت کننده در جنگ یمن، طولانی شدن این جنگ و بی‌فایده بودن آن از جمله دلیلی هستند که مطالبات برای خروح نظامیان سودانی از جنگ یمن را افزایش داده است.

 
این روز‌ها صدا‌هایی از داخل سودان به گوش می‌رسد که خواهان خروج نظامیان این کشور از یمن است. فراکسیون "قوی التغییر" در پارلمان سودان از جمله گروه‌های سیاسی است که از"عمرالبشیر" رئیس جمهور این کشور خواسته است فورا نظامیان سودانی را ازجنگ یمن خارج کند. این فراکسیون خواستار حمایت خارطوم از روند صلح در یمن شده البته بدون اینکه حامی طرف خاصی باشد.

روزنامه سودانی " اخبارالیوم" به نقل از منابع آگاه این کشور نوشت: رویکرد قوی درمیان مقامات کشوربرای خروج نظامیان سودانی از جنگ یمن ایجاد شده و این در حالی است که مطالبات نمایندگان پارلمان و مردم در این زمینه رو به افزایش است.

دلایلی که نظامیان سودان باید از جنگ یمن خارج شوند

منابع آگاه سودانی علل زیادی را برای برون رفت نظامیان این کشور از جنگ یمن بیان کرده اند که مهم‌ترین آن‌ها بدین شرح است:

جنگ بیهوده و بی‌فایده

بیش از سه سال است که نظامیان سودانی در جنگ یمن شرکت دارند. این جنگ بی فایده طولانی شده و خسارت‌های انسانی زیادی به سودان وارد شده است. خسارت‌های سنگین جنگ یمن در همه زمینه‌ها قابل مشاهده است. به همین دلیل، مطالبات برای برون رفت نظامیان سودانی از این جنگ رو به افزایش است.

تحقیر سودان

منابع آگاه سودانی گفتند: در جریان بحران اقتصادی سودان، ریاض رفتار تحقیر آمیزی با خارطوم داشت. چندی قبل، سودان با مشکل عرضه بنزین روبرو شد، چرا که یکی از پالایشگاه‌های این کشور به خاطر انجام تعمیرات اساسی تولیداتش کاهش یافته بود. مردم سودان برای دریافت بنزین ساعت‌ها در صف می‌ایستادند. این مسئله سبب نارضایتی مردم شده بود و شرایط اجتماعی سیاسی به تدریج به سمت ناآرامی پیش می‌رفت. این در حالی بود که سربازان سودانی در خط مقدم جبهه‌های جنگ علیه مردم یمن بودند، اما کسانی (اشاره به سعودی‌ها) که قرار بود تکیه‌گاه سودانی‌ها باشند آنان را در میان مشکلات رها کرده بودند.

سودانی‌ها می‌گفتند: اگر یک شناور نفتکش بخواهد از چین به طرف سودان حرکت کند بیش از بیست روز در راه خواهد بود، اما اگر همین شناور بخواهد از عربستان به طرف سودان حرکت کند فقط ظرف چند ساعت می‌تواند بارخود را در یکی از بنادر این کشور تخلیه کند ولی.

عدم پرداخت حقوق نظامیان

نظامیانی که در جنگ یمن شرکت دارند تاکنون حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. فشار‌های شدیدی به دولت (خارطوم) وارد می‌شود تا موضع مناسبی در این زمینه اتخاذ کند.

حملات موشکی تلافی‌جویانه یمنی‌ها

یکی از عللی که سبب شده درخواست خروج نظامیان سودانی از یمن افزایش یابد، پاسخ موشکی یمنی‌ها به تجاوزات نظامی عربستان است. گاهی اوقات این موشک‌ها به مناطقی اصابت می‌کنند که از مواضع نظامیان سودانی دور نیست. به علاوه، فشار‌های بین المللی وجود دارد تا کشور‌های شرکت کننده در جنگ یمن را در فهرست سیاه "جنایات جنگی" قرار دهند. این کشور‌ها متهم هستند که در این جنگ مرتکب جنایت شده‌اند.

پایگاه‌های ویژه

با هویدا شدن برنامه‌های ویژه برخی کشور‌های شرکت کننده در جنگ یمن درخواست سودانی‌ها برای خروج نظامیانشان از این جنگ شدت یافته است. کشور‌هایی همچون امارات می‌خواهند در یمن و منطقه شاخ آفریقا پایگاه نظامی داشته باشند تا بر این منطقه یعنی تنگه باب المندب واقع در دریای سرخ تسلط پیدا کنند. این دریا یکی از آبراه‌های بزرگ جهانی است که نفتکش‌ها و شناور‌های تجازی زیادی در آن تردد می‌کند.

تیرگی روابط ملت‌های سودان و یمن

منابع سودانی در پایان گفتند از دهه ۱۹۴۰ تا پیش از جنگ یمن روابط مردم سودان با همتایان یمنی خود توام با احترام و مودت و دوستی بود، اما مشارکت سودان در جنگ یمن این روابط را از بین برد و روابط دو ملت دیره شد و به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد.

اکنون نمایندگان پارلمان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران همراه ملت سودان خواستار خروج نظامیان این کشور از یمن شده‌اند. آنان معتقدند که مسائل داخلی، منطقه‌ای و جهانی سودان بسیار مهم‌تر از شرکت در جنگ یمن است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : یمن
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .