چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
یک وزیر امور خارجه جنگ طلب در کابینه آمریکا
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، چاک شومر گفت: رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد یک وزیر امور خارجه جنگ طلب در کابینه خود داشته باشد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، چاک شومر -- سناتور ارشد آمریکایی -- در جلسه بررسی صلاحیت مایک پمپئو برای تصدی سمت وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت به نظر من رئیس جمهور ترامپ می‌خواهد یک وزیر امور خارجه جنگ طلب در کابینه خود داشته باشد.

شومر گفت: هر کس که می‌خواهد این سمت مهم را بر عهده بگیرد باید به دقت و با حوصله مورد ارزیابی قرار بگیرد. من با توجه به همین مساله در جلسه‌ای خصوصی با پمپئو دیدار کردم. باید به صراحت بگویم که دیدگاه‌های ما درباره بسیاری از مسائل یکسان نیست. وی بسیار بیشتر از آنچه یک دیپلمات باید باشد، جنگ طلب است. دیدگاه من در این خصوص شاید به نظرات رئیس جمهور کمی نزدیک‌تر باشد که او هم مثل من به خاطر می‌آورد که ما در عراق بیش از هزار میلیارد دلار خرج کردیم. نزدیک به پنج هزار تن از دلیرترین مردان و زنان مان را از دست دادیم، اما به نظر نمی‌رسد اوضاع عراق امروز از آنچه در آن زمان بود، بهتر شده باشد. از این رو، به نظر من پمپئو در توصیه خود به اقدام نظامی جدی در جایی که دیپلماسی می‌توانست موثر باشد، عجله کرد.

وی افزود:، اما به هر حال رئیس جمهور باید بتواند تیم خودش را انتخاب کند. رئیس جمهور ترامپ می‌خواهد یک وزیر امور خارجه جنگ طلب در کابینه خودش داشته باشد و به هر حال تصمیم گیری در این مورد با خود اوست. رئیس جمهور در حرف و عمل نشان داده است که دیپلماسی خارجی را غالبا بدون فکر و به گونه‌ای آشفته و نامنسجم هدایت می‌کند. این واقعیت که ما با چندین موقعیت دشوار در سرتاسر جهان شامل کره شمالی، ایران، سوریه، یمن، ونزوئلا و روسیه روبرو هستیم به معنای آن است که باید کسی را در راس وزارت امور خارجه داشته باشیم که نه تنها ارزش‌های دیپلماسی را تحسین کند، بلکه به کنترل رفتار غریزی رئیس جمهور هم متمایل باشد. من به این نتیجه رسیده ام که پمپئو بر رئیس جمهور غالبا آشفته چندان نفوذی ندارد و نمی‌تواند اگر رئیس جمهور اشتباهی کرد، جلویش را بگیرد.
 

 

انتهای پیام/

برچسب ها : شومر
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .