پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می دهد؛
آیا مجلس به پرونده کاوه مدنی ورود پیدا می کند؟/ دردسرهای بی پایان بکارگیری دو تابعیتی ها در دولت
دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور بابت این موضوع باید به نمایندگان مجلس پاسخگو باشند چگونه این فرد که مظنون به ارتباط با پرونده امنیتی اخیر محیط زیست بوده، از کشور خارج شده، اکنون باز نگشته و از راه دور استعفا داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، "اگر این افراد از قوانین جمهوری اسلامی پیروی کنند و افراد عادی باشند منعی برای شان وجود ندارد اما کسانی که در سمت های مدیریتی قصد خدمت داشته باشند از نظر قانونی خدمتشان ممنوع است و طبیعی است که این افراد بخواهند دو تابعیتی بودنشان را مکتوم بدانند، این دستگاه های اطلاعاتی هستند که باید بتوانند چنین اشخاص خائنی را شناسایی کنند." این بخشی از صحبت های صریح و روشن حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در خصوص بکارگیری افراد دو تابعیتی در پست های مهم مدیریتی است اما با این حال به نظر می آید بکارگیری افراد دو تابعیتی همچنان ادامه دارد.

کاوه مدنی را می توان از جدیدترین نمونه های افرادی دانست که با وجود محرز بودن تابعیت دوگانه وی، مهر ماه سال 96 به سمت معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد.

البته این پایان کار نبود به طوری که بهمن ماه امسال دستگاه های اطلاعاتی پرده از جاسوسی های گسترده از مکان نظامی کشور توسط برخی از فعالان زیست محیطی برداشتند.

 ابعاد جدید پرونده کشف شبکه جاسوسی تحت پوشش فعالیت‌های زیست‌محیطی نشان می‌دهد آنچه نیروهای اطلاعاتی - امنیتی کشف کرده‌اند یک شبکه بزرگ با پروژه‌های ویژه و بسیار حرفه‌ای بوده است که شیوه‌های جدید و پوشش‌های مدرن جاسوسی را به کار گرفته بودند.

از این رو در میان دستگیرشدگان این پرونده، ۳ جاسوس یهودی نیز حضور دارند. این ۳ نفر از اعضای اصلی و موثر در راه‌اندازی و فعالیت موسسه حیات وحش میراث پارسیان بوده و همچنین سرپل‌های اصلی شبکه جاسوسی تحت لوای این موسسه بوده‌اند. یکی از این ۳ یهودی که از آن به عنوان شاه‌مهره این شبکه جاسوسی نام برده می‌شود، مراد طاهباز جاسوس سه تابعیتی ایرانی- آمریکایی- انگلیسی است. نام اصلی این عضو یهودی هیات‌مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان «مراد موشه طاهباز» است.

این میلیاردر یکی از سازنده‌های مجتمع‌های تفریحی در سرزمین‌های اشغالی و آمریکاست. پدر این فرد به همراه پدر کاووس سیدامامی، نماینده دوره بیستم مجلس شورای ملی در زمان پهلوی بودند. «قاسم طاهباز» پدر مراد طاهباز از مدیران ارشد موسسه کیهان در دوران پهلوی به مدیریت «مصطفی مصباح‌زاده» سناتور انتصابی و از دوستان نزدیک محمدرضا پهلوی بود. مراد موشه طاهباز در شرایطی که پیش‌تر رسانه‌ها درباره سوابق وی هشدارهایی داده بودند، پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، با انتصاب معصومه ابتکار به ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست، از نفوذ بالایی برخوردار شد و در جلسات مهم سازمان محیط‌زیست بویژه در پروژه حفاظت از یوز آسیایی نیز حضور داشته است.

در این میان کاوه مدنی نیز چند روزی برای بازجویی اظهار شد و بعد از چند روز دوباره سرکار خود حاظر شد و در نهایت 27 فروردین ماه امسال اعلام کرد که دیگر حاظر نیست با سازمان محیط زیست همکاری کند اما وی دیگر در ایران نبود.

حال این سوال مطرح است که چرا وی به عنوان یک فرد دو تابعیتی به عنوان مدیر یکی از سازمان های زیر مجموعه دولت مشغول به فعالیت شده و دیگر این که چرا دستگاه های اطلاعاتی اجازه خروج را به وی داده اند.

سازمان‌های امنیتی و محیط زیست درباره عدم بازگشت کاوه مدنی پاسخگو باشند

همین موضوع واکنش احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس را به همراه داشت به طوری که با اشاره به عدم بازگشت کاوه مدنی به کشور اظهار کرد: دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور بابت این موضوع باید به نمایندگان مجلس پاسخگو باشند چگونه این فرد که مظنون به ارتباط با پرونده امنیتی اخیر محیط زیست بوده، از کشور خارج شده، اکنون باز نگشته و از راه دور استعفا داده است.

وی افزود: جای این سؤال نیز از مسؤولان امر وجود دارد که چرا چنین فردی با سابقه‌ معلوم توسط دستگاه‌های اطلاعاتی ما تأیید شده و در یکی از سازمان‌های مهم کشور به کار گرفته شده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان‌های امنیتی باید در برابر این مسئله پاسخگو باشند بیان کرد: رئیس سازمان محیط زیست کشور که بر خلاف تمام تأکیدات مبنی بر عدم انتصاب برخی افراد در سازمان‌های دولتی، کاوه مدنی را منصوب کرده بود نیز باید در برابر این موضوع پاسخ دهد.

امیرآبادی گفت: وی وقتی خارج از کشور استعفا می‌دهد معنی این اقدام این است که قصد بازگشت به کشور را ندارد و برای ماندن در آن کشور یا باید اقامت داشت یا تابعیت. آیا سیستم‌های اطلاعاتی ما نمی‌دانستند کاوه مدنی که سال‌ها خارج از کشور بوده تابعیت یا اقامت دارد یا خیر؟

وی تاکید کرد: وقتی تذکر داده می‌شود از چنین افرادی در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به کارگیری نشود به برخی‌ها بر می‌خورد و آشفته می‌شوند.

نماینده مردم قم در خانه ملت تصریح کرد: چرا باید کسی معاون سازمانی شود که شأن ملت بزرگ ایران را رعایت نکند و از کشور دیگری با یک پیام‌رسان اعلام استعفا کند، آیا حفظ کرامت ایرانی این است؟

وی با بیان اینکه ما مخالف به کارگیری نخبگان در پست‌های کلیدی کشور نیستیم، تصریح کرد: اما این مسئله  به معنی این نیست افرادی به کار گرفته شوند که هیچ شأن و جایگاهی برای ملت ایران قائل نبوده و تابعیت یک کشور را می‌پذیرند و در عین حال در پست‌های کلیدی جمهوری قرار ‌بگیرند و هر روز در کشور القا بحران کنند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .