پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
عضو مجلس خبرگان رهبری:
لزوم ایجاد یک جریان جریان فرهنگی در راستای حمایت از کالای ایرانی
حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی: ایجاد یک جریان فرهنگی برخوردار از ابعاد ملی در ارتباط با حمایت از کالای ایرانی شرط موفقیت در این پروژه است.

حجت الاسلام مبلغی در گفتگو با قم فردا اظهار داشت: پروژه ملی حمایت از کالای ایرانی به معنای بازتعریف علمی و بازسازی عملیاتی حمایت از کالای ایرانی در سه مقوله تولید، توزیع و مصرف در سطح كشور از رهگذر انجام الزامات دانشی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی و مدیریتی نسبت به آن قابل بحث و بررسی است.

این عضو خبرگان رهبری اظهار داشت: مقصود از تمرکز بر کالاهای ایرانی این نیست که مردم را به خرید کالاهای ضعیف و بنجل ناچار کنیم؛ بدین ترتیب اگر شعار سال به این سمت برود که ما هر کالا و یا شیء بی کیفیت ایرانی را خریداری کنیم کلیت و کارایی شعار آسیب می بیند.

وی ادامه داد: تحقق این شعار و نقش آفرینی آن در اقتصاد کشور، بدون قرار دادن آن به عنوان نقطه ای کانونی و بدون توجه به الزامات پنج گانه پیش گفته امکان پذیر نیست.

این استاد حوزه با اشاره به ضرورت تشکیل "سازمان مدیریت و نظارت بر تولید و کیفیت کالا" عنوان کرد: ارائه تعریفی از نیازها و تقاضاهای اساسی در کشور، شناسائی انواع وتنوع کالاهای داخلی اعم از آنچه مورد استقبال قرار گرفته یا نگرفته اند، آسیب شناسی کالاهای غیر کیفی داخلی، اطلاع رسانی مدام نسبت به کالاهای ایرانی، تعیین و پی گیری سیاست های ترویجی و رونق بخشی به کالاهای ایرانی، نوسازی تکنولوژی تولید کالا در داخل، تشکیل کارگاه های تقویت کننده مهارت کیفیت در تولید کالا، تعیین مشوق های لازم جهت تولید کالا و عرضه آن، ایجاد نمایشگاه های خاص جهت عرضه کالاهای ایرانی، نظارت بر صادرات کالای ایرانی، تقویت فرهنگ و حقوق گارانتی نسبت به کالاهای ایرانی را بخشی از وظائف این سازمان می تواند باشد.

حجت الاسلام مبلغی با اشاره به الزامات فرهنگی حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی گفت: ایجاد یک جریان فرهنگی برخوردار از ابعاد ملی پیرامون و گرداگرد حمایت از کالای ایرانی شرط موفقیت در پروژه حمایت از کالای ایرانی است.

وی افزود: کالای ایرانی در صورت فقدان "فرهنگ پیرامونی و مرتبط با آن" جایگاه درست، رشد کافی، قدرت بر رقابت و امکان بازاریابی پررونق را پیدا نخواهد کرد.

وی با اشاره به ضرورت برخورداری از "راهبردهای استقرار فرهنگ تعامل با کالای ایرانی" گفت: در این زمینه باید ارزش های فرهنگی مربوط به حمایت از کالاهای ایرانی  پس از شناسایی و تعریف دقیق، بر اساس راهبردهایی  استقرار پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی بیان داشت: پایه ای ترین ارزش در قبال کالاهای ایرانی،   افزون بر دوری جویی از "ضد ارزش تضعیف و تحقیر کالای ایرانی"،  حرکت به سمت نگاه ارزشیِ اعتباربخش، هویت زا و افتخار آفرین در قبال کالای ایرانی در سطح ملی است.

وی ادامه داد: مادام که نگاه کم بها به کالای ایرانی داریم در "وضعیت صفر فرهنگی" نسبت به آن به سر می بریم.

مبلغی اظهار داشت: رویکردهای منتهی به تضعیف اجتماعی و اقتصادی جایگاه کالاهای داخلی مغایر با نگاه های دینی و فرهنگ ملی است.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .