پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
آراستگی به مکارم اخلاقی؛ بیت الغزلِ پیام بعثت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، فرارسیدن عید سعید مبعث هر چند که به یُمن برانگیخته شدن برترین مخلوق پروردگار برای هدایت بشریت از جهل و گمراهی و انحراف، بسی مایه خرسندی مومنان و مسلمانان است، اما از آن سو به موازات این شادباشِ تاریخی، بهانه ای است برای تلنگر زدن به خود و جامعه مان که به راستی و ورای هر شعار و ادعایی، تا چه حدی از مکارم اخلاقی برگرفته از آموزه‌های نبوی در زندگی فردی و اجتماعی خود بهره می‌بریم.

از این منظر 27 رجب، بهترین فرصت برای تامل است و درنگ از این جهت که به این وسیله بتوانیم بهتر و بیشتر به عُمق حقیقت بعثت رسول اکرم(ص) و پیام‌های جاودان آن پی بُرده و از این رهگذر ، توشه ای برای زندگی خود در راستای بهتر بندگی کردن خدای متعال و در نهایت سعادت دنیوی و اُخروی برگیریم.
با توجه به بیان نورانی و معروف حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) مبنی بر اینکه من برانگیخته شدم برای اتمام مکارم اخلاقی، بی گمان، تقویت شاخصه‌های اخلاق نبوی و تمسک به این فرهنگ و سیره نورانی، مهم ترین و کلیدی ترین پیام بعثت آخرین فرستاده حق است.
برپایه آموزه‌های کلام وحی نیز به خوبی متوجه می‌شویم که تزکیه و تعلیم، دو پایه مهم در انجام همین رسالت نبوی محسوب می‌شود که البته تزکیه و آراسته شدن به مکارم اخلاقی، مقدم بر تعلیم آموزه‌های دینی است و اگر چرایی و فلسفه این تقدم و تاخر را بدانیم و به آن ایمان داشته باشیم، راهی بس هموار در مسیر هدایت فراروی ما قرار خواهد گرفت.
واقعیت آن است که رسول الله (ص) چه در عرصه اخلاق فردی و خانوادگی و چه در زمینه اخلاق و سلوک اجتماعی یه ویژه از منظر حاکم اسلامی، برترین و والاترین الگوی اخلاق انسانی را برای همیشه تاریخ فراروی ما به نمایش گذاشتند و حال آن که متاسفانه ، کلام و سیره نورانی ایشان همچنان در بین جامعه اسلامی دچار غربت و مهجوریت است که اگر این گونه نبود، ما این همه مشکلات و مسایل و گرفتاری‌ها به ویژه از ناحیه امور مرتبط با اخلاق و معرفت و معنویت نداشتیم.
و به راستی که چه درد و رنجی بالاتر از این که در همین سال‌های اخیر به عینه مشاهده کردیم چه افراد و گروه‌هایی به نام پیامبر و به اسم برقراری خلافت اسلامی ، چه جنایات تروریستی در برخی ممالک اسلامی انجام دادند و عاملی شدند برای پیشبرد هدف اسلام هراسی نظام سلطه.
با این وجود ، نباید از مشاهده نیمه پر لیوان نیز غافل شد چه آن که در همین زمانه پر فتنه و پرهیاهو و با وجود تلاش مستمر و پایان ناپذیر قطب کفر و استکبار و نفاق شیطانی در طول قرون متمادی به منظور جلوگیری از انتشار و انتقال پیام اسلام ناب محمدی (ص) باز هم نهضت نورانی و سعادت بخش حضرت رحمت للعالمین در پهنه این کره خاکی رو به گسترش است ، چه آن که به کوری چشم ابلیس و یاران و شاگردان جنی و انسی او، فطرت‌های پاک بشری روز به روز بیشتر به آیین محمدی(ص) گرایش پیدا می‌کنند.
در این بین آنچه وظیفه ماست اینکه برای مقابله با حربه‌ها و ترفندهای شوم دشمنان که در این شرایط در پی تخریب وحدت امت اسلامی هستند، در راستای تقویت وحدت و برادری بکوشیم و با عمل به مولفه‌ها و شاخصه‌های اخلاق نبوی بهترین مبلغ مکتب و نهضت رسول الله(ص) باشیم.

 سیدمحمد مهدی موسوی

انتهای پیام/

برچسب ها : مبعث
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .