چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
روسیه انگلیس را به تخطی از قانون بین‌الملل متهم کرد
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، «ساک کاراپتیان» معاون دادستان عمومی روسیه گفت، انگلیس با طبقه‌بندی کردن پرونده سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس‌تبار، از قانون بین‌الملل تخطی کرده است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، معاون دادستان عمومی روسیه ضمن اشاره به حمله با گاز اعصاب به اسکریپال در سالزبری انگلیس گفت، مقامات انگلیس پیش از این هم از سناریوی مشابهی برای دو جاسوس سابق روس‌تبار استفاده کرده بودند.

معاون دادستان عمومی روسیه گفت، در سال ۲۰۰۳ بوریس برزوویسکی در لندن مورد سو‌ء قصد قرار گرفت و در سال ۲۰۰۶ الکساندر لیتویننکو مسموم و کشته شد، اما با وجود درخواست‌های روسیه، از انگلیس برای بررسی این پرونده‌ها، تاکنون هیچ مدرکی به روسیه ارائه نشده است.

وی در ادامه افزود، در همه موارد، انگلیس ادعا‌های بی‌اساس مطرح کرد، ولی وزارت کشور انگلیس هیچ مدرکی برای اثبات ترور این افراد، پیدا نکرده بود.

کاراپتیان افزود، امروز روسیه رونوشت چند سند مختلف شامل مکاتبات متعدد با خانم ترزا می‌نخست وزیر کنونی انگلیس و وزیر کشور سابق این کشور را در رابطه با مکاتبات لندن و مسکو پیرامون جرایم مرتبط، منتشر خواهند کرد.

وی همچنین گفت: پیش از آنکه افراد متهم به قتل لتویننکو به انگلیس وارد شوند، پلوتونیوم ۲۱۰ که عامل مرگ وی بود، در انگلیس وجود داشت.

سرگئی اسکریپال اسفند گذشته در انگلیس مورد حمله با گاز اعصاب قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد. وی یک جاسوس دوجانبه سابق روس‌تبار است که در سال ۲۰۰۶ از سوی دادگاهی در روسیه، به دلیل همکاری با سرویس MI۶ انگلیس در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم شده بود.

وی پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت.

بعد از حمله با گاز اعصاب به اسکریپال، لندن دولت روسیه را مسئول این حمله دانست و اقدام به اخراج دیپلمات‌های روسیه کرد. در مقابل روسیه این اتهام را رد و برخی دیپلمات‌های انگلیسی را اخراج کرده بود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : کاراپتیان
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .