پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
به مناسبت روز بزرگداشت صنعت هسته‌ای؛
چرخ‌هایی که از حرکت ایستاد و ظرفیت‌هایی که قربانی بی‌تدبیری شد
چه کسی احتمال میداد دولتی که با شعار "تدبیر" بر سر کار آمد و مدام دم از پیشرفت جهانی میزد، زیربنایی‌ترین فن‌آوری در حوزه انرژی را به تعطیلی بکشاند و مسیر پیشرفت کشور را مسدود کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، تجربه ثابت کرده است که همیشه "به دست آوردن" سخت است ولی نگهداری و حراست از دستاوردها به مراتب سخت‌تر از آنست، روزی که خبر دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم اعلام شد، همه فکر میکرند تا چند سال بعد نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور توسعه پیدا میکند و برق تولیدی در این نیروگاه‌ها جایگزین سوخت فسیلی میشود.

چه کسی  احتمال میداد دولتی که با شعار "تدبیر" بر سر کار آمد و مدام دم از پیشرفت جهانی میزد، زیربنایی‌ترین فن آوری در حوزه انرژی را به تعطیلی بکشاند و مسیر پیشرفت کشور را مسدود کند.

صنعت هسته‌ای تا قبل از سال 92 پیشرفت های زیادی داشت به گونه ای که جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم ها توانست به جمع کشورهای عضو باشگاه هسته ای جهان بپیوندد  و از لحاظ دانش علمی و فناوری جزء 10 کشور پیشرفته جهان قرار گیرد.

به همت تلاش هایی که توسط دانشمندان هسته ای کشورمان انجام شد؛ ايران به لحاظ زمان بندي در دستيابي به توليد UF6  در رتبه هشتم کشورهايی که دارنده اين فناوري هستند، قرار گرفت و از نظر ميزان توليد آن در دنيا، هفتمين کشور جهان شد.

  ایران همچنین از لحاظ دانش غني سازي اورانيوم در بعد صنعتي جزء پنجمين کشورهای دنيا که به اين صنعت فوق العاده پيچيده و فني دست پيدا کرده‌اند قرار گرفت، علاوه براین دستيابي به مراحل پيچيده و تخصصي صنعت هسته اي از جمله تاسيسات UCF و غني سازي اورانيوم باعث تحول و پيشرفت در صنايع و دانش هاي مرتبط با دانش هسته اي از جمله مکانيک، ساخت دستگاه هاي سانتريفيوژ، الکترونيک، رايانه و ... نيز شد.

دانشمندان هسته اي کشور در مجتمع غني سازي نطنز نوآوري هايي از جمله توليد زيرکونيوم و ميله هاي سوخت با دقت بالا را ارائه کردند که علاوه بر بهره گيري در سوخت هسته اي، در صنايع ديگر نيز قابليت استفاده داشت.

پیشرفت های علمی در زمینه هسته ای نوید آن را داشت که محققان و پژوهشگران دانشگاهی این پیشرفت ها را به دیگر عرصه ها نیز تسری دهند، توليد راديو داروي تکنسيوم ۹۹ و يد ۱۳۱ ، آفت زدايي محصولات کشاورزی ، ضد عفوني تجهیزات پزشکی ، نگهداري مواد غذايي و ... تنها بخشی از موفقیت هایی بود که به برکت پیشرفت های هسته ای محقق شد.

با اینحال بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و طرح مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای 5 + 1 موتور پیشرفت هسته ای کشور از رمق افتاد و طلیعه درخشانی که پژوهشگران علمی برای صنعت هسته ای پیش بینی میکردند به تیرگی گرایید.


 

 وحید عزیزی
انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .