پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
نگاهی به برخی واقعیت های اقتصادی امروز کشور؛
رشد فزاینده نقدینگی؛ فرصتی تهدیدزا
قم فردا: سیر صعودی حجم نقدینگی در کشور تا پایان سال گذشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن حدود 17 درصد رشد داشته ، می تواند فرصتی باشد که در صورت نداشتن برنامه مناسبی برای آن به تهدیدی جدی بدل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، در سالی که سپری کردیم، میزان نقدینگی در کشور به ویژه در ماه های آخر، آن چنان رشد حیرت انگیز و فزاینده ای داشتکه در حال حاضر این مساله به یکی از نگران کننده ترین شاخص های اقتصادی تبدیل شده به طوری که بسیاری از اقتصاددانان نسبت به تداوم این وضع و آسیبی که به اقتصاد کشور در سال آینده می زند، هشدار داده اند.

البته ناگفته نماند که رشد نقدینگی فی نفسه یک تهدید و آسیب نیست بلکه اگر در مسیر درست از آن استفاده شود می تواند برای اقتصاد فرصتی قابل توجه به شمار رود و لذا در این خصوص نوع نگاه و رویکرد برنامه ریزان و تصمیم گیران و مجریان اقتصادی کشور بسیار اهمیت دارد.

با این توضیح جالب و البته تاسف آور این است که به رغم نقدینگی افزون بر 1460 هزار میلیارد تومانی اقتصاد ایران، بخش تولید هنوز از نبود و یا کمبود منابع مالی به شدت گلایه مند است و این یعنی در مواجهه با چنین تناقضی ایراد کار را باید پیدا کرد و برایش چاره ای اندیشید.

بی شک چنانچه حجم عظیم نقدینگی در اقتصاد ایران به بخش مولد هدایت نشود، وارد بازار دلالی و غیرتولیدی همچون سفته بازی های مرسوم بخش غیررسمی اقتصاد خواهد شد که طبعاً این وضع می تواند اثرات مخربی به همراه داشته باشد، ضمن آن که از این نکته هم نباید غافل شد که به هر حال حجم نقدینگی سرگردان یکی از عوامل برهم خوردن تعادل بازار ارز و طلا به عنوان یکی از معیارها و شاخص های سنجش اقتصاد کشور است و متاسفانه گاه بی تدبیری مسئولان بر شدت این قضیه افزوده است، چنان که در روزها و هفته های اخیر شاهد وضعیت آشفته بازار سکه و ارز در کشور از جمله در پایتخت بودیم.

میزان نقدینگی در سال جاری به نسبت سال گذشته چیزی در حدود 17 درصد افزایش داشته و این در حالی است که هنوز دولت به طور مشخص و شفاف اعلام نکرده که چه سیاستی در قبال این وضعیت اتخاذ کرده یا می کند؛ هر چند که کلی گویی هایی از سوی مسئولان صورت گرفته اما باید به صورت عملیاتی برنامه و راهکار برون رفت از این وضعیت با توجه به مشکلات جدی در حوزه تولید و اشتغال ارایه شود تا منتقدان و کارشناسان اقتصادی به درستی به ارزیابی و نقادی آن بپردازند و عیار آن برنامه و سیاست را در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی کشور بسنجند.

نکته مهم دیگر این که این حجم بالای نقدینگی آن طور که باید و شاید به سمت بخش های مولد اقتصاد از جمله مسکن و صنعت سوق داده نشده که اگر این گونه بود تولیدکنندگان در این عرصه ها با کمبود شدید نقدینگی روبرو نبودند و به تبع آن شاهد رکود در این بخش ها نبودیم.

به تعبیر سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ، چنانچه این حجم انبوه نقدینگی در مسیر تولید قرار نگرفته و دولت فکری برای آن نکند، سیل مخربی در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود که در سال آینده نشانه های خود را بارز تر از زمان فعلی نشان می دهد.از سویی این واهمه وجود دارد که نقدینگی با رفتن به سمت بخش های دلالی و غیرمولد باعث تورم قابل توجهی در سال پیش رو شود.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : قم فردا
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .