پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
روز طبیعت به کام مردم یا طبیعت؟
حضور مسافران و گردشگران داخلی در مکان های سیاحتی و تفریحی و عدم رعایت نظافت به حدی است که بسیاری از ساکنین مناطق تفریحی حاضر نیستند میزبان مردم باشند و حتی از شناخته شدن این مناطق توسط مردم ناراضی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، 13  فروردین یا همان روز طبیعت که بر اساس آداب و رسوم قدیم مردم ایران این روز را در دامان طبیعت می گذرانند اما آیا به همان میزان که مردم دوست دارند در طبیعت حضور داشته باشند آیا طبیعت نیز منتظر چنین روزی است؟
حضور مسافران و گردشگران داخلی در مکان های سیاحتی و تفریحی و عدم رعایت نظافت به حدی است که بسیاری از ساکنین مناطق تفریحی حاضر نیستند میزبان مردم باشند و حتی از شناخته شدن این مناطق توسط مردم ناراضی هستند.

آرامنش کارشناس محیط زیست در این باره می گوید: هر ساله با فرا رسیدن سیزدهم فروردین ماه "روز انس با طبیعت" مسافران نوروزی و هم استانی‌ها برای سپری کردن این روز به طبیعت، دشت و صحرا و تفرج گاه‌های می‌روند.

وی با تأکید بر رعایت توصیه‌های زیست محیطی، افزود: با توجه به فصل گل دهی گیاهان، مردم محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

این کارشناس در این باره می افزاید: در زمان حضور در طبیعت، تا حد امکان غذا‌های آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند.

حال چند درصد مردم این مسائل زیست محیطی را رعایت می کنند خود بزرگترین علامت سوال است؟

کافی است 14 فروردین سری به محل های پر تردد مانند سواحل دریا یا جنگل ها بزنید تا از نزدیک شاهد رفتار مردم با طبیعت باشید.
در واقع باید گفت همچنان مردم آن طوری که باید مراقب تمیزی و پاکی طبیعت باشند نیستند گویی تمیزی و پاکی آن آن چنان که باید و شاید برایشان مهم نیست در حالی که این مردم هستند که بار دیگر و در روزی دیگر به این طبیعتی که خود آن را کثیف کرده اند پا می گذارند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .