چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
رضا توکلی: بازیگری را از فتحعلی اویسی یاد گرفتم
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بازیگر و کارگردان سینما گفت: اتفاقاتی مانند زیاد شدن فالوور‌ها از زبان کسانی که خودشان را سوپراستار مردم می‌دانند، اتفاق خوبی نیست البته این آدم‌ها نه فقط در هنر بلکه در همه جا هستند. این از عواملی است که ما را به قهقرا، جاده خاکی و در نهایت سیاه چال می‌برد.

رضا توکلی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون درباره وضعیت بازیگری در این روز‌ها گفت: من در "افسانه هزارپایان" نقشی را برعهده گرفته ام که با نقش‌های دیگرم متفاوت است. بسیاری از افراد به من گفتند چرا این نقش را پذیرفته ام؟ در حالی که باید به آن‌ها گفت: در این شرایط بیکاری، آن هم بعد از تهیه کنندگی و بازی‌هایی که داشته ام و علاقه ام به این ژانر، بازی در "افسانه هزارپایان" را پذیرفتم.

وی درهمین راستا افزود: برخی‌ها معتقدند مرسوم نیست که یک بازیگر ژانر خود را تغییر دهد، اما من برنامه ریزی می‌کنم که خودم را در موقعیت‌های مختلفی محک بزنم. از پیشنهادات متفاوتی که به من داده می‌شود اثری را انتخاب می‌کنم که در شان من و تجربه‌هایی که کسب کرده ام باشد.

این بازیگر درباره این که آیا همچون فتحعلی اویسی که در مقطعی پا به عرصه طنز و نقش‌های متفاوت از آن چه داشت و بود گذاشت او نیز چنین تصمیمی را برگزیده است اظهار کرد: فتحعلی اویسی استاد بنده است و من از او درس یاد می‌گیرم. من از استادانی، چون فتحعلی اویسی و ابوالفضل پورعرب در سریال "زیرزمین" نیز بازیگری آموختم و هنوز خود را شاگردی می‌دانم که در حال یادگیری هستم. من مقابل دوربین هر کارگردانی قرار می‌گیرم اعلام می‌کنم که یک خمیر و آدم مبتدی هستم که الان در اختیار شما برای شکل گیری نقش هستم. یک کارگردان هوشمند توانایی‌های یک بازیگر را کشف می‌کند.

توکلی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های کارگردان این است که بتواند خوب بازیگر را ببیند، بتواند انرژی اش را درک کند، ارتباط صمیمانه با او برقرار کند و برای بازیگرش خساست به خرج ندهد و قیافه نگیرد. بازیگران ما باید یاد بگیرند که یک سکانس در صورت اجرای زیبا و درست به درستی دیده خواهد شد نه اینکه تنها برای خود بازی کند و فقط نقش خودش مهم باشد، چون تماشاگر متوجه این به هم ریختگی سکانس خواهد شد.

وی درباره نقش تعامل کارگردان و بازیگر در موفقیت یک اثر بیان کرد: کارگردانان موفق عشقشان ویترین است که ویترین آن‌ها بازیگران هستند. وقتی بخواهم فیلمی بسازم مخلص بازیگری می‌شوم که افتخار می‌دهند در مقابل دوربین من حاضر شوند. نکته اصلی شکلگیری نگاه کارگردان به بازیگر است. امیدوارم در "افسانه هزارپایان" از توانایی‌های بازیگران برای شاد بودن تماشاچیان به خوبی استفاده شده باشد و به خوبی نیز دیده شوند.

توکلی ارزیابی خود از سینما و تلویزیون در سال ۹۶ را نصف نصف دانست و توضیح داد: من نصف نصف می‌بینم، به دلیل اینکه در یک مقطعی به بعد به بازیگران بسیار فشار وارد می‌شود. در همه جای دنیا وقتی بازیگر به سن ۴۰ یا ۴۵ می‌رسد به تجارب زیادی دست می‌یابد، باید در فیلم در کنار یک بازیگر ۱۸ ساله یک بازیگر ۴۵ ساله نیز قرار بگیرد تا قصه را باور کرد، ولی درباره برخی قصه‌ها وقتی از سینما بیرون می‌آییم نمی‌دانم محتوای فیلم چه بود که درباره آن صحبت شود.

بازیگر "کیمیا" در ادامه تصریح کرد: الان معلوم نیست در سینما‌های پر محتوا و عمیق ایران با فرهنگ غنی که دارد چه اتفاقی افتاده است؟! به طور مثال یک بازیگری که پدرش کارگردان است با پارتی بازی پدرش بازیگر شده است. البته این‌ها هم بازیگر هستند، اما کارگردانی که یک اتاق نگاتیو مصرف کرد با بودجه دولت تا توانست بفهمد چرا لنز ۵۰ را باید ببندد.

وی درباره وضعیت بازیگری و تحصیلات آکادمیک در حال حاضر اظهار کرد: حدود ۴۰ سال از سینمای پس از انقلاب اسلامی می‌گذرد، اما بسیاری از همین بازیگران هنوز از امکانات مصرف می‌کنند تا آموزش دیده شوند. دانشگاه‌های ما دانشجو‌های کارگردانی را فارغ التحصیل کرده، اما عملا دانشجو کار نکرده است در حالی که این شخص باید عملا در صحنه وارد شود و فیلم بسازد. معنا و مفهوم نگاتیو، تصویر و انواع و اقسام مراحل فنی و از همه مهمتر مبحث نور که خود یک دانشگاه است را یادگرفته باشند. در حال حاضر بازیگران بزرگ و مطرح کشور ما که مدعی هستند بازیگر هستند هنوز و هنوز مبحث نور را نمی‌داند البته من قصد ندارم به کسی بربخورد این موضوع را کلی بررسی کردم.

توکلی با اشاره به فضای مجازی و تبعات آن اظهار کرد: هنرمند را از حضور در شبکه‌های مجازی نفی نمی‌کنم بلکه موافق نیز هستم. معتقدم شبکه‌های مجازی باشد تا خود را با شبکه‌های جهانی تطبیق دهیم. اینکه ما می‌توانیم در فضای مجازی با یکدیگر رابطه داشته باشیم و از اطلاعات یکدیگر استفاده کنیم کار بدی نیست، اما اتفاقاتی مانند زیاد شدن فالوور‌ها از زبان کسانی که خودشان را سوپراستار مردم می‌دانند، اتفاق خوبی نیست البته این آدم‌ها نه فقط در هنر بلکه در همه جا هستند. این از عواملی است که ما را به قهقرا، جاده خاکی و در نهایت سیاه چال می‌برد. اگر در فضای مجازی خبررسانی شود و مردم با هنرمند ارتباط داشته باشند بد نیست. امیدوارم شرایطی فراهم شود که تا کسی را ندیده ایم و یقین پیدا نکرده ایم او را قضاوت نکنیم. البته باید بدانیم در شبکه‌های مجازی همه خوب نمی‌بینند.

وی با اشاره به خاطره‌ای از دوره هنری اش اشاره و خاطرنشان کرد: پس از گفت و گوی رسانه‌ای که درباره یکی از آثار انجام دادم محمدرضا شفیعی تهیه کننده به من پیامی مبنی بر "شما را به خیر و ما را به سلامت" ارسال کرد که من نمی‌فهمم معنای این پیام چیست؟! چنین رفتاری از یک تهیه کننده که خود تجربه کار در عرصه فیلمسازی دارد درست نیست.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : کارگردان
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .