سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
یک استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با قم فردا؛
مراسم چهارشنبه سوری با نظارت خانواده ها، ایمن برگزار شود/ خرافه های امروزی هیچ سنخیتی با سنت چهارشنبه سوری ندارند
یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: توصیه بنده به خانواده ها این است که این روزها حواسشان به فرزندان خود باشد و اگر قرار است که مراسمی شاد با برگزاری سنتی دیرینه داشته باشیم، حتما با نظارت بزرگترها و خانواده ها صورت بگیرد تا هم ایمن برگزار شود و هم از بروز هرگونه ناهنجاری جلوگیری شود.

 بتول قاسمی نراقی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، در خصوص سنت چهارشنبه سوری و ناهنجاری ها و خرافه های وارد شده در آن اظهار داشت: چهارشنبه سوری یکی از سنت های قدیمی در ایران می باشد که متاسفانه عده ای با وارد کردن یک سری خرافه ها به این سنت دیرینه کشورمان، باعث ایجاد ناهنجاری و ناامنی در شهرهای مختلف کشور شده اند.

وی افزود: همانطور که در قرآن هم آمده است، این خود انسان ها هستند که سرنوشت خود را تعیین می کنند و این که من به آتش بگویم زردی من از تو و سرخی تو از من، هیچ تاثیری بر روی انسان نمی گذارد و خرافاتی بیش نیست.

خرافه های امروزی هیچ سنخیتی با سنت چهارشنبه سوری ندارند

قاسمی نراقی ادامه داد: همه ی ما مسلمان هستیم و اعتقاداتی داریم که این خرافه ها، نه تنها جایی در این اعتقادات ندارند، بلکه با سنت چهارشنبه سوری نیز هیچ سنخیتی ندارند. چراکه سنتها باید موجبات رشد، تعالی و وحدت بین انسانها را فراهم کنند.

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اما متاسفانه دیده می شود که جوانان و نوجوانان و حتی برخی از کودکان، یکی دو ماه قبل از شب چهارشنبه سوری، درگیر مسائل برگزاری مراسم آن شب، البته به صورت غلط و اشتباه هستند.

وی تصریح کرد: به طوری که طبق آمار، بازه سنی 6 تا 30 ساله ها بیشتر در معرض خطر ناشی از آسیب های مراسمات نابهنجار چهارشنبه سوری می باشند.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان داشت: درحالی که افرادی که در این بازه سنی قرار دارند، دقیقا در زمان حساس رشد و تعالی و بهره وری درست از عمر خود هستند که با این خرافه ها، عمر باارزش خود را به تباهی می کشانند.

مراسم چهارشنبه سوری با نظارت خانواده ها، ایمن برگزار شود

وی یادآور شد: اصلا چه کسی گفته که به خاطر یک سنت باید به دست و پا و چشم و سر خود آسیب برسانیم؟ درحالی که جا دارد انسان برای اهداف والایی همچون حفظ اسلام و انقلاب، نه تنها دست و پا، بلکه جان خود را هم فدا کند.

قاسمی نراقی ابراز داشت: چه بسا حق الناس هایی همچون آزار و اذیت بیمارانی که در منزل و یا بیمارستانها در حال استراحت هستند، ترساندن زن باردار و یا طفل صغیری که در خواب ناز به سر می برد، صورت می گیرد.

وی در این خصوص توصیه ای به خانواده ها کرد و گفت: توصیه بنده به خانواده ها این است که این روزها حواسشان به فرزندان خود باشد و اگر قرار است که مراسمی شاد با برگزاری سنتی دیرینه داشته باشیم، حتما با نظارت بزرگترها و خانواده ها صورت بگیرد تا هم ایمن برگزار شود و هم از بروز هرگونه ناهنجاری جلوگیری شود.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: البته از فروشنده ها هم تقاضا می کنم که قدری وجدان داشته باشند و به خاطر چندر غاز، جان مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان و بچه ها را که بیشتر طالب این مراسمات هستند را به خطر نیندازند و بدانند که آینده مملکتمان در دست آنهاست. همچنین با این کار، مال و اموال مردم را نیز به باد ندهند!

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .