سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم:
امسال بیش از 85هزار متر مربع توسعه فضای سبز در معابر صورت گرفته است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به اینکه چمن یکی از عنصرهای ضروری برای فضای سبز است، گفت: از ابتدای سال 96 بیش از 85 هزار مترمربع توسعه فضای سبز در خیابان‌ها و معابر را داشتیم که معمولاً عرض این فضاها یک متر است.

 پیام جوادیان در گفتگو با خبرنگارقم فردا با اشاره به عدم همکاری برخی دستگاه ها در توسعه فضای سبز، اظهار داشت: شهرداری زمین زیادی برای توسعه فضای سبز در اختیار ندارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل نیازمند همراهی دستگاه های دیگر هستیم چرا که طی دوسال گذشته تمام زمین های با کاربری فضای سبز در اختیار شهرداری را فضای سبز کاشته ایم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به اینکه اطراف قم هفت هزار هکتار زمین برای توسعه فضای سبز شناسایی شده است، گفت: ما باید متوازن با امکانات خصوصاً منابع آبی به ویژه منابع آبی پایدار پیش برویم چراکه آب‌های زیرزمینی منابع آبی پایدار نیستند و تکیه ما برای توسعه کمربند سبز شهر پساب است.

وی افزود: با پیگیری‌هایی که انجام دادیم  4.5 میلیون مترمکعب پساب را از وزارت نیرو تخصیص گرفته ایم که برای قم بسیار خوشایند است.

جوادیان با اشاره به طرح جامع کمربند سبز شهر قم،بیان داشت: در این طرح ما نقاط مستعد اطراف شهر را شناسایی و منابع آن را از نظر خاکی، آبی و... کنترل کرده و وضعیت مالکیت را بررسی می‌کنیم و سپس تهدیدهای شهر را مشخص کرده، در نهایت فضای لازم برای توسعه را مشخص می‌کنیم.

وی عنوان داشت: پساب فعلی خارج شده برای شهر استاندارد و آیتم های لازم را برای فضای سبز ندارد به همین دلیل احداث تصفیه‌خانه ثانویه شهر قم بالای تپه‌های اعلائی را در دستور کار قرار دادیم که 30 درصد پیشرفت داشته است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به طرح فضای سبز سایه دار در خیابان ها و معابر شهر قم، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 96 بیش از 85 هزار مترمربع توسعه فضای سبز در خیابان‌ها و معابر را داشتیم که معمولاً عرض این فضاها یک متر است تا پیاده‌رو و مسیر تردد مردم نیز محدود نشود که شامل 85 کیلومتر رفیوژ و باغچه طولی می‌شود.

وی اضافه کرد: برای این طرح در سال آینده  10 میلیارد تومان تخصیص اختصاص یافت است تا کلیه خیابان‌ها و عرصه‌های شهری را درختکاری انجام دهیم .

جوادیان با تاکید بر اینکه باید محیط داخلی شهر را علاوه بر کمربند سبز شاداب و با طراوت کنیم، گفت: اینکه برخی می‌گویند اصلاً چمن کاشته نشود درست نیست؛ چمن یکی از عنصرهای ضروری برای فضای سبز است و باید سعی کنیم از گونه‌های مقاوم و مناسب استفاده کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها : فضای سبز , چمن ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .