سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
نگاهی به برنامه ها و رسوم قمی ها در آستانه نوروز؛
خانه تکانی مردم قم به رسم دیرینه مهمان نوازی + تصاویر
خانه تکانی ایام پایانی سال برای استقبال از نوروز آیین دیرینه ای است که در میان مردم ایران از جمله قمی ها جایگاه ویژه ای دارد که در آن همکاری و تعامل خانواده از هر چیزی بیشتر خود نمایی می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، کم کم داریم به استقبال نوروز می رویم، نوروزی که همه مردم برای آمدنش با خانه تکانی، خرید لباس عید، کاشت سبزه، فضاسازی شهر، خرید آجیل و ...مهیا می شوند.

سنت خانه تکانی از رسوم قدیمی مردم ایران در ایام نزدیک به نوروز است که معمولا امروزه از اوایل اسفند ماه آغاز می شود اما در گذشته که خانه ها با متراژ بیشتری بودند این خانه تکانی از اواسط بهمن ماه آغاز می شد.

خانه تکانی در بین مردم ایران از جمله قمی ها یک سنت پسندیده است که از گردگیری ظروف، درب و پنجره شروع می شود تا شست و شوی فرش و قالی! مردم با اجرای این آئین معتقدند که با ورود به سال جدید باید همه چیز تازه و پاکیزه باشد.

این روزها با قدم زدن و حتی تردد با وسیله نقلیه در محله های قم می توان شور و شوق مردم را برای فرارسیدن سال نو به راحتی لمس کرد.

هویت ملی ایرانی ها هیچ گاه از کار افتاده نمی شود

با وجود این که امروزه خانه های شهر قم به شکل ویلایی با زیرزمین های بوی نم گرفته، حوض وسط حیاط و ...کمتر به چشم می خوردند اما همین آپارتمان های چند طبقه با برج های سر به فلک کشیده هم گاهی ظاهری از خانه تکانی عید به خود می گیرند؛ فرش های شسته شده آویزان از هر واحد در هر طبقه نوید نزدیکی ایام نوروز است.

خانه تکانی علاوه بر این که یک سنت و آیین در میان مردم ایران برای استقبال از سال جدید است به عنوان هویت ملی نیز محسوب می شود؛ خانه تکانی ایام پایانی سال برای استقبال از نوروز آیین دیرنه ای است که در میان مردم ایران از جمله قمی ها روزهای خاصی محسوب می شود که در آن همکاری و تعامل خانواده از هر چیزی بیشتر خود نمایی می کند.

خانه تکانی با وجود قدمت چندین ساله ای که دارد هیچ گاه سنت قدیمی و از کار افتاده محسوب نمی شود چه بسا این خانه تکانی برای شهرهای بزرگی همانند تهران، قم و ...که در طول یک سال آلودگی های زیادی بر روی وسایل خانه می نشیند بسیار ضروری است، آپارتمان هایی که در آن ها سیاهی وسایل را در برگرفته با خانه تکانی ایام نزدیک به عید نوروز حال و هوای دیگری به خود می گیرد که حتی بر روی روان افراد اثر می گذارد و انگیزه برای بهتر زندگی کردن را ارتقا می بخشد تا جایی که بعد از خستگی یک ساله به آرامش دوباره دست می یابند.

برخی افراد معتقدند اگر در ایام پایانی سال نسبت به خانه تکانی غفلت و یا کوتاهی کنند در ایام نوروز و در ادامه روزهای سال ، حال خوشی نخواهند داشت.

یک نکته قابل توجهی که در خانه تکانی ایام نزدیک به نوروز وجود دارد تلاش همه اعضای خانه برای تمییزی و گردگیری است که حتی برخی آقایان که در طول سال، دست به سیاه و سفید نمی زنند را وادار به کار کردن می کند و یکی از وظایف سنگین آن ها شست و شوی فرش، قالی و پرده های خانه می باشد که این نیز از قدیم بین افراد خانواده مرسوم بوده است.

اهمیت خانه تکانی و پاکیزگی به اندازه ای است که علما و بزرگان دین نیز احادیث متعددی درمورد نظافت و پاکیزگی فرمودند؛ اسلام پيروان خود را به همان اندازه كه به نظافت بدن و لباس تشويق نموده در نظافت و پاكيزگی منزل‌، هتل ها، خيابان ها، شهرها و تمامی اماكن عمومی وآنچه به اين موارد تعلّق دارد، نيز سفارش كرده است‌.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند «زباله را شب در خانه هاى خود نگه ندارید و آن را در روز به بیرون از خانه منتقل کنید، زیرا زباله نشیمنگاه شیطان است»

حضرت علی (ع) می فرمایند «خانه هاى خود را از تار عنکبوت تمیز کنید، زیرا باقى گذاشتن آن در خانه، فقر مى آورد»

حضرت امام صادق‌ (ع) نیز ميزان كاملی در مورد نظافت بيان می ‌فرمايند «خداوند نظافت و زيبايی را دوست دارد و كثافت و پستی را دوست ندارد، زيرا وقتی خداوند به بنده ای نعمتی عطا فرمود دوست دارد اثر آن نعمت را در او مشاهده نمايد.

از حضرت پرسيده شد: چگونه اثر نعمت ديده می شود؟ فرمودند: باپوشيدن لباسی پاكيزه‌، استفاده از بوی خوش و جارو كردن منزل و بدانيد كه روشن ‌نمودن چراغ منزل پيش از غروب آفتاب فقر را از بين می برد و روزی را زياد می کند»

خانه دل خود را بتکانیم

حال آن که چه خوب است در میان خانه تکانی و این زدون خاک و آلودگی از وسایل زندگی، دل های خود را نیز بتکانیم؛ ساعات زیادی تا پایان سال باقی نمانده پس ای کاش مردم در این ساعات پایانی سال برای زدودن کینه ها از روح و روان خود دست به کار شوند.

در حقیقت مردم قم با خانه تکانی، تمییزی مساجد و فضاسازی شهر برای استقبال از زائران کریمه اهل بیت (ع) و مسجد مقدس جمکران نیز آماده می شوند. این زائران از هر کشور و یا شهری قدم بر چشمان مردم دیار قم می گذارند و خدمت به زائران علاوه بر این که مایه افتخار است؛ شور و هیجان نیز به دنبال دارد.

با قدم زدن در برخی مناطق قم با ساختمان ها و آپارتمان های بلند قامتش که ساکنین آن از هر شهر و دیاری هستند حرف هایی از خرید لباس نو، انجام کارهای عید و خلاصه هر آنچه که به عید نوروز مربوط می شود را می شنوی و چه بسیار با دیدن این اتفاقات زیبا، از شور و شوق مردم قم برای استقبال از بهار لذت می بری!

در میان این هیاهوی شهر ای کاش روزی برسد که همه برای آمدن امام عصر (عج) نیز خانه هایمان را بتکانیم و فضای شهر را با چراغانی و نورافشانی آماده کنیم تا به یُمن ورودش به آرامش واقعی دست یابیم.

گزارش از: موحده سادات اسلامی

 

انتهای پیام/110

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .