سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
اندر حکایت بازار شب عید قم؛
گنج قارون هم از پس خرج و مخارج شب عید برنمی آید!/ تدابیر دولت تدبیر و امید برای تنظیم بازار شب عید چیست؟
رضوان فصیحی یکی از شهرواندان قمی با اشاره به گرانی های بازار شب عید، گفت: خداروشکر ما از لحاظ مالی مشکلی نداریم. اما گنج قارون هم که داشته باشی و بخواهی یک خرید به درد بخور و کامل برای شب عید کنی، چیزی ته جیبت باقی نمی ماند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آرام آرام به عید نزدیک می شویم و بازار شب عید هر روز داغ و داغ تر می شود و خانواده ها طبق رسم دیرینه شان، طول و عرض بازار را دوقبضه کرده تا بتوانند به اندازه وسع و درآمدشان با خرید پوشاک نو، خود را برای سال جدید نونوار کنند.

البته این فقط بخشی از خرید آنها برای شب عید می باشد که اگرچه خانواده ها از خرید مایحتاجشان صرف نظر کنند، به هیچ وجه به ویژه کودکان راضی به حذف پوشاک از سبد کالای نوروز نیستند.

بخش دیگر آن هم به انواع خوراکی ها و موادغذایی همچون آجیل و میوه و گوشت و مرغ و... برمی گردد که آن هم به وسع خانواده ها و فقیر و غنی بودن آنها بستگی دارد.

البته این اقدام خانواده های ایرانی، بیشتر به نفع کاسبان می باشد. چرا که آنها در این آخر سالی و حتی در شرایط رکود بازار می توانند اجناس خود را به فروش برسانند و پولی به جیب بزنند که متاسفانه برخی از آنها در طول این مدت کوتاه جبران مافات کرده و می خواهند خرج یک سال خود را از مشتریانشان بیرون بکشند!

ناگفته نماند که برخی از مردم نیز خود مقصرند و با خرید کالاهای گران قیمت و البته خارجی، به سودجویی بعضی از کاسبان دامن می زنند. به طوری که فعالان و تولیدکنندگان پوشاک معتقدند که افزایش تقاضای کالاهای خارجی از سوی خریداران باعث شده تا برخی از سودجویان نسبت به تولید محصولات تقلبی و عرضه آنها به نام تولیدات خارجی در بازار مبادرت کنند.

عیدی که کفاف خرید شب عید را نمی دهد!

در همین راستا خبرنگار قم فردا، با چرخی در بازار و مطلع شدن از وضعیت آن، با چند تن از شهروندان قمی گفتگو کرد که نه تنها خواندنش خالی از لطف نیست، بلکه چه بسا قابل تامل نیز می باشد.

مجید خادم یکی از شهرواندان قمی در خصوص خرید شب عید و قیمت برخی از اجناس گفت: بنده یک ماه پیش با خانواده به بازار آمدیم تا خرید کنیم. اما چون هنوز عیدی بنده واریز نشده بود منتظر شدیم تا عیدی به دستمان برسد و بعد اقدام به خرید عید کنیم.

وی افزود: اما چیزی که امروز توجه بنده را بسیار به خود جلب کرده و باعث تعجب بنده شده است، افزایش قیمت ها نسبت به یک ماه پیش است! همان اجناس با قیمت بالاتر به فروش می رسد.

خادم ادامه داد: قیمت برخی از اجناس هم به قدری تند است که حتی نمی توان از نزدیک آنها هم رد شد، چه برسد بخواهیم خرید کنیم. حالا این عیدی ناچیز بنده به هیچ عنوان کفاف خرید شب عید را نمی دهد. ای کاش همان یک ماه پیش خرید می کردم!

پوشاک نو و آجیل و گوشت و مرغ شب عید پیشکش!

سهیلا خوشگفتار یکی دیگر از شهروندان قمی است که در این باره گفت: قیمت اجناس، امسال با سال گذشته خیلی توفیر دارد و افزایش پیدا کرده است. در حالی که حقوق همسر بنده که یک کارگر روزمرد بیش نیست، تغییر آن چنانی نکرده است.

وی افزود: حالا شما بگویید که ما چطور می توانیم از پس خرج و مخارجمان بربیاییم. ما به سختی مایحتاج زندگی خود را تامین می کنیم، حالا پوشاک نو و آجیل و گوشت و مرغ شب عید پیشکش!

گنچ قارون هم از پس خرج و مخارج شب عید برنمی آید!

رضوان فصیحی از دیگر شهرواندان قمی است که با اشاره به گرانی های بازار شب عید، همانطور که می خندید، گفت: خداروشکر ما از لحاظ مالی مشکلی نداریم. اما گنج قارون هم که داشته باشی و بخواهی یک خرید به درد بخور و کامل کنی برای شب عید کنی، چیزی ته جیبت باقی نمی ماند.

وی افزود: واقعا خدا به داد آن بندگان خدایی برسد که از حقوق کافی برخوردار نیستند. چرا که با این اوضاع و احوال باید قید خرید شب عید و پهن کردن سفره هفت سین را بزنند!

فصیحی ادامه داد: البته من خودم شخصا قبول دارم که وقتی اقدام به خرید کالاهای گران قیمت می کنم، این باعث می شود تا طمع برخی از کاسبان بیشتر شده و قیمت ها را کاهش ندهند که این باز هم به ضرر خانواده های طبقه پایین جامعه است.

این شهروند قمی با ابراز همدردی نسبت به خانواده های کم بضاعت بیان داشت: من از خودم شروع می کنم و سعی می کنم تا در این روزها از خرید کالاهای گران قیمت و خارجی صرف نظر کنم و از سایر هموطنان و همشهریان عزیزم هم می خواهم در این راستا گام بردارند تا بلکه قیمت ها شکسته و خانواده های کم درآمد هم بتوانند در این روزهای آخر سال با خرید پوشاک نو برای فرزندانشان، قدری دلشان شاد شده و لبشان بخندد.

آری، گرانی و عدم ثبات قیمت اجناس در شب عید یکی از داغ ترین سوژه های آخر سال است که اگر مسئولین فکری به حال آن نکنند و نظارت درست و درمانی به بازار شب عید جهت ثبات قیمت ها نداشته باشند، گرگ ها گرگ تر و بره ها بره تر می شوند!!

آغاز طرح نظارت بر بازار شب عید از اول اسفند تا پانزدهم فروردین سال آینده

امير محمدي چهر معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، در گفتگو با قم فردا، در خصوص طرح نظارت ویژه بر بازار شب عید اظهار داشت: طرح نظارت ویژه بر بازار شب عید همچون سال‌های پیش از اول اسفندماه آغاز شده و تا پانزدهم فروردین سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: شهروندان محترم قمی می توانند با مشاهده هر گونه تخلف همچون کم فروشی، گران فروشی و... به شماره 124 اطلاع دهند تا با خاطیان امر برخورد جدی صورت بگیرد.

محمدی چهر ادامه داد: در این طرح۵۰ نیروی بازرس و نیروهای پشتیبانی و ستادی به همراه دانشگاه علوم پزشکی، تعزیرات حکومتی، میراث فرهنگی،گردشگری و اتاق اصناف به صورت دائم تا زمان تعیین شده فعال خواهند بود.

ناگفته نماند که دولت و مسئولان تنظیم بازار هم در این زمینه وظایف مهمی بر عهده دارند که سرپیچی از آنها اصلا قابل چشم پوشی نیست که برشمردن آنها در این گزارش نمی گنجد.

حال سوال اصلی اینجاست که اصلا تدابیر دولت تدبیر و امید برای تنظیم بازار شب عید چیست؟

به هر تقدیر امسال با توجه به افزایش قیمت ارز و بروز مشکلات در تولید یا بازاررسانی برخی از اقلام کالایی همچون برنج، مرغ، تخم مرغ و... باعث شده تا قیمت برخی از اقلام اساسی پیش از فرارسیدن عید نوروز به پیشواز گرانی بروند که امیدواریم هر چه زودتر این اوضاع سروسامانی پیدا کند تا مردم دیگر نگران خرید شب عید خود نباشند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .