سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
سخنان صریح آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه امروز؛
حکومت نسبت به بی حجابی در ملأ عام مامور به نهی از منکر است/مراقب مغلطه بازی عده ای در تضعیف نظام باشیم
این مرجع تقلید با اشاره به اینکه مراقب مغلطه بازی عده ای در تضعیف نظام باشیم، گفت: حکومت نسبت به بی حجابی در ملأ عام مامور به نهی از منکر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج اصول که در مسجد اعظم قم برگزار شد به حاشیه های اخیر در خصوص حجاب اشاره کرد و اظهار داشت: اخیرا در برخی از رسانه های داخلی و خارجی بر روی مسئله بی حجابی سرمایه گذاری شده و می گویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی به نام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد».

وی ادامه داد: در این مسئله باید گفت که استفاده از کلمه اجبار در این بحث از سوی این افراد غلط است.

این مرجع تقلید با اشاره به  اینکه برخی اعمال مانند شرب خمر، مواد مخدر، رشوه خواری، دزدی، اعمال خلاف عفت، بی حجابی و ... در اسلام گناهان بوده و ممنوع است، گفت: زمانی شخصی این اعمال حرام را در خانه خود انجام می دهد که ما نمی توانیم وارد زندگی خصوصی افراد شویم و آن را تجسس کنیم.

وی بیان داشت: اما وقتی این گناهان و اعمال خلاف در ملأ عام انجام می گیرد، هم حکومت مأمور به نهی از منکر است؛ هم آحاد مردم این وظیفه را دارند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به بی حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد، خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی حجابی جزو زندگی خصوصی او می باشد، سخن درستی نیست؛ بی حجابی همانند رشوه خواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

وی اضافه کرد:آیه «لا اکراه فی الدین ...» به معنای آزادی نیست؛ به این معنا نیست که هیچ خط قرمزی وجود نداشته و همه می توانند هرکاری انجام دهند؛ اگر این آیه به معنای آزادی باشد، پس چرا جلوی دزدی را می گیرند؟ چرا با رشوه خواری برخورد می کنند؟ باید در مقابل اینگونه اعمال نهی از منکر کرد.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه نهی از منکر به معنای خشونت نیست و باید با زبان نرم باشد، افزود: برخی اظهار می کنند که ماشین حریم خصوصی است و می توان بی حجاب بود در حالی که ماشین بیرون آمده ای که همه چیز در آن پیداست، دیگر حریم خصوصی نیست؛ خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مغلطه بازی عده ای، گفت: عده ای آگاهانه و ناآگاهانه برای تضعیف نظام جمهوری اسلامی در حال مجاز کردن محرمات بوده و این نکته در تفکر آنان است که اگر بتوانیم این محرمات را بزنیم، اصل نظام را می توانند زیر سوال ببرند؛ باید مراقب بود و از تکرار این مغلطه بازی ها خودداری کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه برخی می گویند از حجاب مهمتر داریم، تاکید کرد: بیان این مسئله که باید سراغ مباحث مهمتر از حجاب برویم، مغالطه است و همانطوری که باید تمام بیماری ها را علاج کرد، باید در مقابل تمام محرمات حساس بود و نهی از منکر داشت.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .