چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
زاکانی:
برجام یک سند معیوب ، ناقص و غیر کارشناسی است/ مسئولان هوشیار باشند، برجام 2 و3در راه است
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه هیچ ، نتیجه برجام است، گفت: اکنون برجام‌های دو و سه در دستور کار است و اگر دقت لازم را نداشته باشیم موفقیت‌های دیگر کشور در عرصه موشکی و جبهه مقاومت منطقه نیز مورد تهاجم دشمن قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علیرضا زاکانی دیشب در مراسم بزرگداشت شهدای هسته‌ای که با موضوع دست‌آوردها و خسارت‌های برجام در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفا با اشاره اینکه برجام را می توان در چند قسمت بررسی کرد، اظهار داشت: زمینه های توافق، نقش آفرینان توافق، اسناد این توافق که در دسترس نیست، شیوه اجرای برجام و نتیجه برجام از قسمت های بررسی می باشد.

وی ادامه داد:سند برجام یک سند معیوب و ناقص و غیر کارشناسی است که بین ایران و دول خارجی بسته شد.

نماینده سابق مجلس با اشاره به عدم تهیه گام به گام اسناد در برجام، گفت: ما می توانستیم اسناد را گام به گام تهیه کنیم تا در موضع درست با آنها برخورد کنیم.

وی افزود: ما همزمان دو مذاکره برجام و جیسون رضایی را انجام می دادیم که در مذاکرات جاسوسی جیسون رضایی امتیازات خوبی گرفتیم، توانستیم در زمان تحریم ها یک میلیارد و 700 میلیون دلار دریافت  کنیم و یا ش زندانی را آزاد کنیم و یا  نفر دیگر را در طول زمان آزاد کنیم و بانک سپه را از لیست سیاه خارج کنیم، این مسائل نشان می‌دهد که در مذاکرات نیز می‌توانیم عملکرد مطلوبی داشته باشیم، در آن دوران شخص رئیس جمهور نسبت به دستگیری جیسون اعتراض داشت.

زاکانی از مذاکره عزت‌مندانه به عنوان یکی از عناصر منطق درست مذاکره یاد کرد و بیان داشت: در برجام یک سند ناقص امضا شد وبر روی سندی مذاکره شده که توسط آمریکایی ها نوشته شده بود و از طرفی هم این سند را چگونه اجرا کردیم؛ نوع عمل در اجرای برجام یک نوع شتابزدگی بود که فراتر از انتظار اروپایی ها و آمریکایی ها بود.

وی تاکید کرد: رهبر انقلاب اسلامی باید تعیین کنند که در مذاکرات کدام روش و شیوه را دنبال کنیم تا بتوانیم به نتیجه مورد نظر برسیم؛ منطق مذاکرات نباید قجری و مبتنی بر ذلت‌پذیری باشد، اگر فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی مورد توجه قرار نگیرد هر فردی که در میدان حضور می‌یابد صاحب‌نظر و مدعی می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌المللی از رخدادهای تلخ دوران 88 به عنوان زمینه‌ساز تحقق خواسته‌های دشمن در مذاکرات هسته‌ای یاد کرد و ادامه داد: بی‌توجهی مسؤولان نسبت به تحریم‌های هوشمند و پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی سبب شد که کشور با بحران‌های مختلفی روبرو شود.

وی با اشاره به اینکه دشمن با القاها و ادعاهای نادرست نسبت به حوزه‌های مختلف از جمله حقوق بشر به دنبال امتیازگیری از نظام اسلامی بوده است، گفت: موضوع هسته‌ای به عنوان موضوع اصلی مذاکره انتخاب شد درحالی‌که چرخش آینده کشور نیازمند دستاوردهای هسته‌ای است.

زاکانی اضافه کرد: در انتخابات سال 92 برخی موضوع سازش و مقاومت را در معادله انتخابات قرار دادند و این کار درستی نبود چراکه مباحث منافع ملی را نباید در انتخابات وارد کرد؛ دولت نیز موضوع جنگ و صلح، سانتریفیوژها و اقتصاد کشور را مطرح کرد به همین علت مردم نیز فراموش کردند که دشمن اصلی کیست و انتخابات به سمتی رقم خورد که افراد فکر کنند جامعه نیازمند ارتباط با آمریکایی‌هاست.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در مورد مذاکرات هسته‌ای فقط رهبر انقلاب اسلامی نقش خود را به‌درستی ایفا کردند، گفت: اکنون برجام‌های دو و سه در دستور کار است و اگر دقت لازم را نداشته باشیم موفقیت‌های دیگر کشور در عرصه موشکی و جبهه مقاومت منطقه نیز مورد تهاجم دشمن قرار می گیرد درحالی‌که اگر به زمینه‌های رخدادهای برجام بپردازیم می‌توانیم در شرایط کنونی نیز از زمینه‌سازی‌ها دور شویم.

زاکانی تصریح کرد: رخدادهایی که در مورد برجام مشاهده کردیم بسیار درس‌آموز است چراکه اگر دقت و توجه لازم را داشته باشیم می‌توانیم از آنها برای آینده خود درس عبرت را بگیریم.

 

انتهای پیام/160

برچسب ها : زاکانی , هسته ای , انقلاب ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .