چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
ناصر نوبری:
استراتژی وزارت خارجه کشور برای زمان شاه و قجر است/ دیپلماسی امروز کشوربا اصل دیپلماسی امام خمینی(ره) متفاوت است
این دیپلمات کشور با اشاره به اینکه دیپلماسی مدل قجری افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی را به دنبال دارد، گفت: دیپلماسی امروز کشوربا اصل دیپلماسی امام خمینی(ره) متفاوت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، ناصر نوبری دیشب در مراسم بزرگداشت شهدای هسته‌ای که با موضوع دست‌آوردها و خسارت‌های برجام در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفا با اشاره به دو بحث مهم در وزارت خارجه ، اظهار داشت: دیپلمات ها با دو ترفند محرمانه بودند و تخصصی بودن مسائل همیشه به نوعی پیروزهستند.

وی ادامه داد:در مذاکرات هسته ای آقای ظریف برای حل مشکلات اقتصادی رفتند اما بعد از چند سال که موفق نشدند گفتند که ما سایه جنگ را از کشور دور کردیم، این همان ترفند دیپلماتیک می باشد.

این دیپلمات کشور با اشاره به اینکه استراتژی وزارت خارجه کشور برای زمان شاه و قجر است، گفت:در این نوع استراتژی و مدل فرد کدخدا را پیدا می کند و به او می پیوندد؛ در این موضوع مسئولین اعلام کردند که با کد خدا کار کردن خوب است پس باید با امریکا ارتباط داشته باشیم و اعتماد سازی کنیم.

وی بیان داشت: امروز آن چیزی که در دیپلماسی کشور حاکم است با اصل دیپلماسی امام خمینی(ره) متفاوت است چرا که استراتژی حاکم بر دیپلماسی ایران همان دیپلماسی شاه می باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مسئله اعتماد سازی، ابراز داشت: درحالی به دنبال پروژه اعتمادسازی هستند که حقایق را از مردم پنهان کرده و افکار را نیز به سمت هدف مورد نظر خود تغییر می‌دهند که از اعتماد سازی های هسته ای می توان به بتن ریزی در راکتور اراک اشاره کرد.

وی تاکید کرد: اصل اعتماد سازی در وزارت خارجه هم برای عصر قجر می باشد؛ امتیازات بسیاری دادند تا بتوانند نگاه آمریکا را به‌سمت خود معطوف کنند و مورد حمایت قرار گیرند درحالی‌که اوباما بعد از گرفتن امتیازات صندلی ریاست را ترک کرد و اکنون ترامپ نیز به دنبال امتیازاتی است و رئیس جمهور آینده نیز انتظارات جدیدی خواهد داشت.

نوبری در ادامه گفت: راهبردهای وزارت خارجه دیگر در جهان کنونی پاسخگو نیست، در حالی که برخی فکر می‌کنند که با برخورد انقلابی به محرومیت و جنگ می‌رسیم باید بگوییم که در حقیقت وادادگی است که جنگ و بحران اقتصادی را به دنبال دارد و دیپلماسی حرفه‌ای  بر اساس دکترین امام خمینی(ره) می‌تواند جامعه را به سمت پیشرفت هدایت کند اما دیپلماسی مدل قجری افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه روحانیون باید برای تبیین دیپلماسی انقلاب اسلامی تلاش کنند، گفت: انقلاب ایران، اسلامی بوده است و حوزه علمیه مرکز این انقلاب اسلامی است به همین علت راهبردهای مختلف باید توسط روحانیون و علما در جامعه تبیین و ترویج شود؛ این درست نیست که برخی مسؤول امروزی کشور که در خارج تحصیل کرده در میان حضور یابند و دیپلماسی خارجی را در کشور اسلامی دنبال کنند اما طلاب و روحانیون در دیپلماسی کشور هیچ جایگاهی نداشته باشند.

این دیپلمات با اشاره به اینکه ایران اسلامی نمی‌تواند به هیچ کشور استکباری اعتماد داشته باشد، عنوان کرد: باید بر اساس فشارهایی که به کشور اسلامی تحمیل می‌کنند تهاجمات متقابل خود را دنبال کنیم، با توجه به اینکه اکنون آمریکا در صف نخست حمله به ایران قرار دارد ایران اسلامی نیز این کشور را مورد هدف قرار داده است.

وی اضافه کرد: این انحراف دیپلماسی کشور است که با استفاده از دیپلماسی اقتصادی توقع مردم را افزایش داده و با کار نکردن بحران‌های اقتصادی و در نتیجه نیز بحران‌های اجتماعی را نیز ایجاد کرده‌اند، دیپلماسی ناموفق کشور زمینه سواستفاده دشمن از اتفاقات اخیر را فراهم آورد به همین علت از دیپلماسی انحرافی و ناکارآمد می‌توانیم به عنوان مقصر رخدادهای اخیر نام ببریم.

انتهای پیام/160

برچسب ها : نوبری , دیپلمات , سیاسی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .