چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم
رمان "شب‌های بی‌ستاره" در قم نقد و بررسی شد
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست نقد و بررسی رمان "شب‌های بی‌ستاره" برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مرضیه نفری نویسنده این رمان در این نشست که پیش از ظهر پنج شنبه در سالن همایش اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد، با اشاره به این که تحولات تاریخ معاصر قم به خصوص سال های دفاع مقدس و از جمله بمباران های این شهر مذهبی ، حاوی سوژه های جذابی برای نویسندگان و رمان نویسان است، اظهار داشت: رمان "شب های بی ستاره" که به همت شهرستان ادب منتشر شده است روایتگر داستان دختر نوجوانی است به نام ستاره که به اقتضای سنش دارای روحیات خاص و شیطنت ها و مسایل نوجوانانه خود است اما جنگ مثل یک مهمان ناخوانده وارد زندگی اش شده و او را از شهرش دور می کند.

وی همچنین افزود: در این رمان تلاش کرده ام تا حد امکان که برای مخاطب نوجوان قابل هضم و درک باشد به بخشی از تاریخ شهر مقدس قم از جمله دوران بمباران ها بپردازم و برای این که بتوانم در شخصیت پردازی موفق باشم حدود 40 کتاب روانشناسی مربوط به نوجوانان را مطالعه کردم تا در تبیین بحران های این دوران و راهکارهای مقابله با آن برای مخاطب ،مباحث مفیدی در قالب یک داستان پرکشش ارایه کنم.

معصومه میرابوطالبی نیز به عنوان منتقد این رمان با اشاره به این که اتفاقات و نکات خوبی در این رمان نوجوانانه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در عین حال به نظر بنده شروع رمان چندان جذاب و گیرا نیست هر چند که شروع فصل دوم آن واقعاً خوب است و مخاطب را با خود همراه می کند.

وی افزود: با این وجود سوژه رمان خوب و ارزشمند است و این در حالی است که کارهای نوجوانانه کمی در این موضوعات کار می شود که واقعاً جای آن خالی است.

این نویسنده و منتقد ادبی بیان داشت: در مجموع نوع نثر و لحن نویسنده برای مخاطب نوجوان خوب است اما در برخی از قسمت های کتاب یک سری اطلاعات و مباحث مطرح شده که زاید به نظر می رسد و تا حدی هم باعث کندی و عدم جذابیت متن شده است.

 

 انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .