چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
مهدی فضائلی؛
درس‌های فتنه ۹۶
تغییر رویکرد دولت شامل، قطع امید از بیگانگان و اتکا به توانمندی‌های داخل، انس با مردم، پرهیز از حاشیه‌سازی و توجه به اولویت‌ها، تلاش در جهت تقویت همبستگی ملی و تصمیم‌گیری بر اساس مصالح واقعی کشور و مردم می‌تواند نویدبخش گشایش‌های مهم در جهت مطالبات مردم باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  «مهدی فضائلی» تحلیلگر مسائل سیاسی در یادداشتی که برای این خبرگزاری ارسال داشت، نوشت:

آشوب‌های چند روزه اخیر که فتنه 96 نامیده شد و احتیاط حکم می‌کند آنرا کاملا" پایان یافته تلقی نکنیم؛ هرچند کوتاه بود اما درس‌های مهمی داشت که باید فراگرفته شوند.
نخستین درس این فتنه، توجه دوباره به این هشدار امیرالمومنین(ع) در انتهای نامه 62 به اهالی مصر است که فرمود" و انّ اخا الحَربِ الاَرِق و من نامَ لَم یُنَم عنه" یعنی: مرد جنگجو همیشه هوشیار است و هر کس از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت.
دشمن مترصد فرصت است برای ضربه زدن. او می‌گردد منفذ و رخنه‌ای پیدا کند تا ضربه خود را وارد نماید لذا معنای واقعی هوشیاری در برابر دشمن، از بین بردن زمینه‌ها و منافذی است که می‌تواند مورد بهره‌برداری دشمن قرار گیرد.
اگر چه ماهیت این آشوب‌ها ضدانقلابی و با طراحی دشمن بود اما این رخنه در شرایط فعلی، مطالبات درست و واقعی مردم از دولتمردان خودشان است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط خود مردم هم انتخاب می‌شوند.
مطالبه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی و مبارزه با فساد؛ دو مطالبه مهم مردم است که بارها از سوی رهبری هم نه فقط مورد تاکید قرار گرفته بلکه در باره هریک پیگیری‌ها و اقداماتی نیز صورت پذیرفته است.
همه دستگاه‌ها و خصوصا" قوه مجریه باید اهتمام بیشتری بورزند و برای پر کردن این منفذ تلاش موثر و عاجل انجام دهند.
تغییر رویکرد دولت شامل، قطع امید از بیگانگان و اتکا به توانمندی‌های داخل، انس با مردم، پرهیز از حاشیه سازی و توجه به اولویت‌ها، تلاش در جهت تقویت همبستگی ملی و تصمیم‌گیری بر اساس مصالح واقعی کشور و مردم می‌تواند نوید بخش گشایش‌های مهم در جهت مطالبات مردم باشد.
درس دوم، به زمان این فتنه برمی‌گردد و گویای این واقعیت است که هرگاه نظام اسلامی در عرصه مهمی، به دستاورد و افتخاری نایل آمده است همان زمان باید منتظر توطئه‌ای از سوی دشمن باشد.
پیشرفت نظام اسلامی در هر عرصه‌ای، قدمی است به سمت تقویت این الگوی جدید در نگاه مردم جهان و خصوصا" مسلمانان و این همان چیزی است که دشمن را به هراس می‌اندازد. لذا هر گاه نشانه‌های مهمی از این پیشرفت نمایان گردد، با توطئه‌ای سعی در خنثی سازی آن می‌کند.
از باب نمونه، فتنه 88 پس از انتخابات باشکوه ریاست جمهوری با آن مشارکت شگفت‌آور که بعد مردم سالاری نظام اسلامی را به رخ می‌کشید و فتنه 96، پس از فتوحات حیرت‌انگیز منطقه‌ای که اقتدار نظام اسلامی و شکست دشمنانش را نمایان ساخت، طراحی و اجرا شد که البته فائق آمدن بر آنها خود جلوه دیگری از کارآمدی نظام را به تصویر کشید.
سومین درس، واقعی بودن دشمن، و شناخت او و جبهه اوست. هر گاه فتنه‌ای شکل می‌گیرد بلافاصله دست‌های دشمن و در راس آنها امریکا آشکار و جبهه پرتعداد و یکدست دشمنان در کنار هم و پشت سر فتنه انگیزان داخلی ابراز وجود می‌کند. در این فتنه نیز همچون فتنه‌های گذشته از آمریکا تا رژیم صهیونیستی و از برخی حکام نگون‌بخت منطقه تا ایرانیان فراری از کشور و از سلطنت‌طلب‌ها تا منافقین را دست در دست هم دیدیم.
درس چهارم این فتنه، نقش همبستگی و یکپارچگی ملی در خنثی کردن فتنه‌هاست.
در فتنه 88 این همبستگی وجود نداشت و متأسفانه برخی از کسانی که باید به مقابله با فتنه برمی خاستند، با همراهی یا حداقل سکوت نابجایشان، فتنه‌انگیزان را یاری کردند لذا ایران عزیز، ماه‌ها شاهد آشوب و اغتشاش بود. اما این بار هم مسئولان کشور و هم جریان‌های سیاسی مختلف، این آشوب‌ها را محکوم کردند و این مساله خود عاملی برای عصبانیت بیشتر دشمن شد.( البته دوباره فرصت طلبی‌هایی از سوی جریان فتنه 88 آغاز شده است!)
بی‌اعتبار بودن منابع رسانه‌ای دشمن، پنجمین درس فتنه اخیر بود.رسانه‌هایی که به صورت مستمر، رسانه های داخل کشور را متهم به دروغگویی می‌کردند، خود وقیحانه‌ترین و بزرگترین دروغ‌ها را این روزها به خورد مخاطبانشان دادند.
این رسانه‌ها که ذکر نامشان هم ملال‌آور است با کشته‌سازی، انتشار عکس‌ها و ویدئو‌های تقلبی، انتشار اخبار از تجمعات جعلی و بزرگ‌نمایی اجتماعات، مخاطبان خود را تحریک به اغتشاش و آشوب می‌کردند.
رسانه‌های جبهه دشمن، جمعیت حداکثر بیست تا سی‌هزار نفری آشوبگران سراسر کشور از جمعیت حدود هشتاد میلیونی را که در کمتر از 5 درصد مجموع حدود 1400 شهر کشور دست به تخریب و جنایت زده بودند، آنچنان بزرگ نمایی کردند که گویا میلیون‌ها ایرانی در سراسر کشور قیام کرده‌اند!
و درس ششم و آخرین درسی که در این مجال می‌خواهم به آن اشاره کنم نقش مردم مومن و انقلابی کشورمان در مقابله با تهدیدات دشمن است.
در یک بزنگاه دیگر، دوباره مشاهده کردیم تکیه‌گاه اصلی انقلاب و نظام، پس از خداوند، مردم هستند؛ همان ها که امام ولی نعمتشان خواند و رهبری حکیم هم گفت: من به تک تک این ملت اعتماد دارم.
جایگاه این‌ مردم و قدر این تکیه‌گاه را بیشتر بدانیم.

 انتهای پیام/

برچسب ها : فتنه 96
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .