چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
اختراع جوان قمی در فیلم‌های هالیوودی+تصاویر
قم فردا: وقتی این وسیله را در نمایشگاه‌ها به نمایش می‌گذارم خیلی طلافروشی‌ها و مدیران کارخانه‌ها تقاضا دارند تا این وسیله را در کارخانه و کارگاه آن‌ها نصب کنم اما هزینه این کار به دلیل عدم انبوه بودن آن بسیار بالاست و من این کار را انجام نمی‌دهم زیرا همه قطعات دست‌ساز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا به نقل از پایگاه خبری ثامن، بشر برای آسان شدن کارها همواره دست به اختراع می‌زند ، شاید تصور شود که آنچه باید اختراع می‌شده اختراع‌شده است اما بشر همواره به دنبال اختراعات جدید است.

گفتگوی خبرنگار ثامن با مخترع جوان قمی که بیش از 10 اختراع دارد.

ثامن: خودتان را معرفی کنید؟

مرادیان: حمیدرضا مرادیان، متولد 69/4/17  دانشجوی رشته مهندسی پزشکی هستم.

ثامن: از فعالیت‌های فنی خود بگویید.

مرادیان: من در فنی حرفه‌ای هم مشغول یادگیری فنون مختلف بودم و زیاد از این شاخه به آن شاخه می‌رفتم که به جوانان توصیه می‌کنم  حتماً دریکی از رشته‌های فنی حرفه‌ای وارد شوند زیرا واقعاً در این مراکز کار عملی یاد می‌دهند کاری که در آینده حتماً به درد می‌خورد.

ثامن: در فنی و حرفه‌ای چه رشته‌ای تحصیل کردید؟

مرادیان: تأسیسات برودتی و کولرگازی، در فنی و حرفه‌ای خیلی مسائل را یاد گرفتم در ابتدا این را یاد گرفتم که آنچه می‌خواهم انجام دهم با تلاش و پشتکار به آن دست پیدا می‌کنم، در همین فعالیت‌های فنی و حرفه‌ای جرقه ساختن و یا به قولی اختراع کردن به ذهنم خطور کرد.

ثامن: اختراع شاخص شما چه بود؟

مرادیان: دزدگیر لیزری که خیلی دوست دارم به ثبت برسد اما هنوز این اتفاق رخ نداد است.

ثامن: دزدگیر لیزری همان‌که در فیلم‌های هالیوودی و تخیلی استفاده می‌شود؟

مرادیان: بله مردم شاید این وسیله را فقط در فیلم های هالیودی که بیشتر تخیلی است دیده باشند.

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

ثامن: از مزایای این دستگاه توضیح دهید.

مرادیان: امروزه دزدی امری اجتناب ناپذیر است اما ما میتوانیم با داشتن تدابیر مخصوصی از آن جلوگیری کنیم،وهرچه این دستگاه ها مخفی تر باشند از امنیت بالایی برخوردارند.

در این دستگاه از نور لیزر استفاده‌شده که با چشم و دوربین قابل‌دیدن نیست ولی با استفاده از بخارآب که هوایی غلیظ (مانند مه) ایجاد می‌کنم می‌توانیم آن را ببینیم

 مزایا:

1.نامرئی بودن..

2.قابلیت تجاری‌سازی

3.امکان استفاده در حالت مکعب (حفاظ نامرئی)

4.قابل‌استفاده برای طلافروشی‌ها
5.و....

ثامن: به فکر تولید انبوه این دستگاه بوده‌اید؟

مرادیان: شاید بارورتان نشود اما یکی از آرزوهای من این است که این اختراع ثبت شود، بعد به تولید برسد.

ثامن: به ارگان خاصی مراجعه نکردید؟

مرادیان: برای ثبت اختراعاتم خیلی به این اداره و آن اداره مراجع کردم اما به‌غیراز خستگی چیزی برایم نداشت تا جایی که دیگر از ثبت این اختراعت در ایران ناامید شدم اما دوست دارم این اختراعات به نام ایران باشد اما اگر این عدم همکاری‌ها ادامه داشته باشد برای ادامه تحصیل به خارج از ایران خواهم رفت، گاهی اوقات به نام اختراعم هم ایراد می‌گیرند.

ثامن: دزدگیر لیزی شما مشتری خصوصی هم داشته؟

مرادیان: بله وقتی این وسیله را در نمایشگاه‌ها به نمایش می‌گذارم خیلی طلافروشی‌ها و مدیران کارخانه‌ها تقاضا دارند تا این وسیله را در کارخانه و کارگاه آن‌ها نصب کنم اما هزینه این کار به دلیل عدم انبوه بودن آن بسیار بالاست و من این کار را انجام نمی‌دهم زیرا همه قطعات دست‌ساز می‌شود.

ثامن:چند اختراع داشتید؟

مرادیان: تا به امروز آن‌ها را نشمردم، اما آن‌هایی که مدارکشان موجود است حدود 10 مورد است.

1.دزدگیر لیزری:

دلیل ساخت:

امروزه دزدی امری اجتناب‌ناپذیر است اما ما می‌توانیم با داشتن تدابیر مخصوصی از آن جلوگیری کنیم
هرچه این دستگاه‌ها مخفی‌تر باشند از امنیت بالایی برخوردارند

در این دستگاه از نور لیزر استفاده‌شده که با چشم و دوربین قابل‌دیدن نیست ولی با استفاده از بخارآب که هوایی غلیظ (مانند مه) ایجاد می‌کنیم می‌توانیم آن را ببینیم

مزایا:

1.نامرئی بودن..

2.قابلیت تجاری‌سازی

3.امکان استفاده در حالت مکعب (حفاظ نامرئی)

4.قابل‌استفاده برای طلافروشی‌ها
5.و....

2.ارتقا کولر در ماشین‌های جدید:

دلایل ساخت:

در خودروهای جدید سیستم ترموستات برای اواپراتور منسوخ‌شده و به‌جای آن از سنسور اواپراتور برای پردازش سرما در خودرو استفاده می‌کنند.

عملاً ما مثل حالت ترموستاتی نمی‌توانیم درجه اواپراتور را تنظیم کنیم

در خودروهای روز با استفاده از سنسوری خاص دما حس می‌شود و به ECU خودرو جهت پردازش می‌رود و ما نمی‌توانیم دما را تغییر دهیم.
اما با این روش که توسط شرکت کرمان موتور هم تائید شده و مورداستفاده قرارگرفته ما می‌توانیم دمای اواپراتور و به طبع آن دمای هوای خروجی از دریچه‌های کولر خودرو را تغییر دهیم

مزایا:

1.استفاده از علم روز دنیا در این روش

2.قطعه بسیار کوچک و کارآمد

3.تائید توسط یکی از شرکت‌های خودروسازی ایرانی

4.سهولت استفاده

5.قیمت بسیار ارزان
6.و....

3.مکانیزم راه‌انداز دیجیتالی:

دلیل ساخت:
امروزه تمام دستگاه‌های الکترونیکی نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند

ازاین‌رو با استفاده از این سیستم می‌توان در زمان مشخص دستگاهی را روشن و یا خاموش کرد تا آسیبی بر آن وارد نشود .

4.میکروسکوپ الکترونیکی:

دلیل ساخت:
با توجه به پیشرفت سریع علم و صنعت در جهان و همچنین افزایش بیماری‌های ناشناخته ، نیاز به تولید دستگاه‌های کوچک‌تر و قابل‌حمل بیشتر خواهد شد ازاین‌رو دستگاه زیر با توجه به نیازهای بشر طراحی ساخته‌شده

مزایا:
1. پرتابل(قابل‌حمل) بودن

2. قابلیت اتصال به انواع لب تاپ و تبلت

3. بدون نیاز به نور جانبی
4. قابلیت بزرگ‌نمایی زیاد
5. قابلیت حرکت بر روی سطوح مختلف

و....

5.ساعت بیدارباش مخصوص ناشنوایان

6.دماسنج کالیبره دیجیتالی مخصوص اندازه‌گیری دماهای دستگاه‌های آزمایشگاهی

7.موتورسیکلت دومنظوره (جهت آفرید و جاده)

8.چراغ‌قوه مخصوص مداحی

و....

ثامن: باوجوداین همه اختراع و پشتیبانی نشدن از سوی سازمان و ارگان خاصی حتماً جزء بچه پولدارها محسوب می‌شوید و پدرتان هم پولدار است؟

مرادیان: (خنده) نه پدرم یک پزشک است و همواره  پشتیبانم بوده اما اینطور نبوده که همیشه هزینه کارهایم را ایشان بپردازند گاهی اوقات خودم کارهای فنی و تأسیسات ساختمانی انجام می‌دهم تا هزینه اختراعات و تحقیقاتم تأمین شود.

ثامن: بااین‌وجود حتماً در منزل شما همواره خانه به‌هم‌ریخته است؟

مرادیان: خوب هر حال هر خانه‌ای که یک مخترع در آن باشد شکل دیگر به خود می‌گیرد(خند) مادرم هم به قضیه به‌هم‌ریختگی منزل حساس است اما به‌هرحال خانه به‌هم‌ریخته می‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

ثامن: تابه‌حال اختراعات شما به تولید انبوه رسیده است؟

مرادیان: فقط یک مورد که با همکاری مهندس شایان زمان پور بوده است به تولید انبوه رسیده، قطعه‌ای بود که روی سنسور او اپراتور نصب می‌شود برای کاهش دمای او اپراتور نصب می‌شود.

ثامن: آیا از این کار سودی هم نصیبتان شد؟

مرادیان: نه به من که هیچ سودی نرسید و به دلیل عدم ثبت سود آنچنانی هم نصیب مهندس زمان پور  نشد، زیرا طرح من بسیار جامع تر و کامل تر بود و شرکت هم می خواست هزینه زیادی نکند، قطعه را مهندس 2000تومان به فروش می رساند نمایندگی 10000هزار تومان و در نهایت 15000تومان به دست مشتری می رسد.

ثامن: چرا هیچ یک از اختراعات خود را ثبت نمی کنید؟

مرادیان: این درد همه مخترعان است اختراعات در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها لوح تقدیر می‌گیرد اما متأسفانه ثبت اختراعات دردسرساز است، بارها برای انجام کارهای ثبت فقط یک اختراع به معاونت پژوهشی مراجعه کردم اما نتیجه نداد فقط نامه‌نگاری صورت می‌گیرد، حتی در ثبت اختراع میکروسکوپ منشی معاونت پژوهشی علوم پزشکی استان قم به من گفت نام اختراعت ایراد دارد زیرا قدرت زوم میکروسکوپ الکتریکی بالا است من گفتم اگر هزینه به من داده شود من قدرت آن را دو برابر آنچه شما تصور می‌کنید می‌کنم اما بازهم ایراد ندارد نامش را تغییر می‌دهم اما این قصه سردراز دارد.

ثامن:فکر نمی‌کنید درروند اداری که مخترعان طی می‌کنند اختراعات به قولی لو برود؟

مرادیان: متأسفانه همین‌طور است.

ثامن: آیا به این فکر افتادی که اختراعات خود را در خارج از یاران ثبت کنید؟

مرادیان: اتفاقاً چند وقت پیش وقتی یکی از دوستان این روند را دید گفت این اختراعات را در ترکیه ثبت کن زیرا روند ثبت اختراع در ترکیه راحت‌تر است.

ثامن: این کار را انجام می‌دهید؟

مرادیان: دوست ندارم زحماتم به نام کشور دیگری ثبت شود من وطنم را دوست دارم اما متأسفانه بروکراسی اداری مانعی سر راه جوانان مخترع و متفکر است، وقتی یکی دو اختراعم با موانع اداری روبه‌رو گشت به دنبال ثبت بقیه هم نرفتم.

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

ثامن: طرحی بوده که به خارج ارائه داده باشید؟

مرادیان: یکی از طرح‌ها برای یک از اساتید در مالزی ارسال کردم، وی یک حقوقی را تعیین کرد و پیشنهاد کار در دانشگاه داد تا در همان‌جا این طرح را برایشان پیاده‌سازی کنم.

ثامن: چرا نرفتید؟

مرادیان: من هنوز لیسانسم را نگرفتم و تافل هم ندارم اگر این دور را داشتم حتماً می‌رفتم، ان شاالله اگر مدارکم تکمیل شد در سال‌های آتی خواهم رفت.

ثامن:اگر در این مدت از اختراعات شما حمایت شد در ایران می‌مانید؟

مرادیان: من حمایت نمی‌خواهم فقط اختراعتم ثبت شود برایم کافی است، دلم می‌خواهد اختراعاتم را به هر کجا هم دادم به نام ایران ثبت شود دغدغه ای که بیشتر مخترعان جوان قمی به دلیل عشق به وطن دارند.

ثامن: ممنون که وقت خود را در اختیار ما قراردادید.

مرادیان: من هم از شما تشکر می‌کنم.

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

منبع : پایگاه خبری ثامن
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
karami
۱۵ دي ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۰
5
0
سلام.تبریک میگم به این جوان قمی عزیز.من هم مثل ایشان هستم.واقعا کارهای اداری ثبت اختراع و انبوه سازی و در کل روند ثبت اختراع و حمایت هایی که باید صورت بگیره خیلی ضعیف است. البته بنده کم آوردم در برابر این معضلات و بیخیال شدم متاسفانه.ای کاش یه فکری برای جوانان نخبه این کشور بشه،که از این مملکت دور نشوند واز همه مهم تر به اقتصاد و تولید و صنعت کشورمون هم پیشرفت چشم گیری داشته باشه.ای کاش هر چه سریعتر برسیم به چنین روزی.باتشکر
کامیار
۱۵ دي ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۰
5
0
یعنی این دزد گیر برقی طرف بره دزدی برق میگرتش؟کاش در مورد کارائش بیشتر توضیح می دادید
karami
۱۷ دي ۱۳۹۳ ساعت ۱:۵۶
5
1
یکی از کارایی که بنده 2 سال پیش به جشنواره ارائه دادم البته خیلی کاملتر از این،متاسفانه چندین طرح ارائه دادم ولی هیچی.و الان بعد یک و دو سال وقتی می بینم ساخه شده ناراحت میشم.چرا که کشور خودمون می تونست برای خودش تکنولوژی روز دنیا را که محور اصلی تبادلات مالی در دنیا هست را به دست بگیره.حتی من راضی هستم طرح ها، کسی دیگه اجرا کنه و بنام خودش بزنه ولی بنام کشورم باشه.حیف واقعا.البته با این وجود هنوز طرح های زیادی دارم،که میتونه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری راه گشای تولید و صنعت کشورمون باشه و میدونم خیلی از این جوانان طرح ها و ایده های خوبه دارن.اگر جلوی واردات بی رویه گرفته بشه و بجای سرمایه گذاری در بخش وارادت از چین و ساختمان سازی بی رویه و ...و بجاش در بخش علم و صنعت یک دهمش هزینه بشه،دیگه نیازی چندانی به کشورهای دیگه نیس و میتونیم صادرات داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی عملی میشود.ولی حیف که...
هم درد
چقدر همدردیم،متاسفانه مسئولین نمی فهمن اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از طرح های نخبه گان داخلی، واقعا حیف
۲۲ دي ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۳